Μπάλα ποδοσφαίρου

Ήττα με ανατροπή για τον Αστέρα με 3-2

© Sputnik / Grigoriy Sisoev
0 0 0

Ο Αστέρας Τρίπολης βρέθηκε μπροστά με δύο γκολ ενάντια στη Χιμπέρνιαν, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει ούτε την ισοπαλία αφού ηττήθηκε με 3-2 στις καθυστερήσεις του πρώτου αγώνα για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League.

Ένα βήμα από τη νίκη βρέθηκε ο Αστέρας Τρίπολης κόντρα στη Χιμπέρνιαν στο Εδιμβούργο στον πρώτο αγώνα του δεύτερου προκριματικού γύρου του Europa League.

Οι Αρκάδες βρέθηκαν μπροστά στο ημίχρονο με 2-0, αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν ούτε την ισοπαλία. Η Χιμπέρνιαν είχε ισοφαρίσει μέχρι το '90 και στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη διαμορφώνοντας το τελικό 3-2, ενώ ο Αστέρας είχε μείνει με 10 παίκτες.

Παρόλα αυτά, ο Αστέρας Τρίπολης ελπίζει ακόμη στην πρόκριση στη ρεβάνς στο «Θ. Κολοκοτρώνης».

Τα δύο γκολ για τους Αρκάδες πέτυχε ο Κυριακόπουλος στο 12΄και στο 35'. Ωστόσο, οι Σκωτσέζοι έφεραν το ματς στα ίσα με τέρματα των Αμπρόουζ (63΄) και Γκρέι (77΄).

Στο 83΄ ο Αστέρας έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Πασαλίδη με 2 κίτρινες κάρτες και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, Κάμπερι πέτυχε το τρίτο και τελευταίο γκολ για τη Χιμπέρνιαν.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΧΙΜΠΕΡΝΙΑΝ (Νιλ Λένον): Μπογκντάν, Γουίτακερ (46΄ Γκρέι), Χάνλον. ΜακΓκιν, Σλίβκα, Μπόιλ, Μάλλαν, Στίβενσον, Καμπέρι, ΜακΓκρέγκορ, Αμπρόουζ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας, Μπελόκ (56΄ Ρόλε, 77΄ Μαρτίνεθ), Καλτσάς (77΄ Άνχελ), Μουνάφο, Τσιλιανίδης (87΄ Χριστόπουλος), Μανιάς