Ο Κλωναρίδης πανηγυρίζει το γκολ απέναντι στη Σέλτικ

Η ΑΕΚ έμεινε όρθια απέναντι στη Σέλτικ και πήρε την πολύτιμη ισοπαλία

© AP Photo /
0 0 0

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και για 33 λεπτά αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, η ΑΕΚ πήρε πολύτιμη ισοπαλία με 1-1 απέναντι στη Σέλτικ και πλέον ετοιμάζεται για τη ρεβάνς για να καθαρίσει την πρόκριση στα Play Off του Champions League.

Πολύτιμη ισοπαλία 1-1 απέσπασε η ΑΕΚ από τη Σέλτικ στη Γλασκόβη και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στα Play Off του Champions League.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά έφεραν το ματς στα ίσα με γκολ του Βίκτωρα Κλωναρίδη στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο για 33 λεπτά, κατάφεραν να διατηρήσουν την ισοπαλία και πλέον ετοιμάζονται για τη ρεβάνς στο ΟΑΚΑ.

Αναλυτικά, στο 17ο λεπτό ο Τίρνεϊ βρήκε τον Κάλουμ ΜακΓκρέγκορ εντός περιοχής κι αυτός με διαγώνιο αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ. Η ΑΕΚ κράτησε περισσότερο την μπάλα στη συνέχεια και έκανε κάποιες φάσεις. Στο 44' ο Βίκτωρας Κλωναρίδης πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης με δυνατό σουτ μέσα από τη περιοχή, έπειτα από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Λόπες από τα αριστερά!

Παρά το γεγονός ότι το β' ημίχρονο ξεκίνησε στον ίδιο ρυθμό, στο 57' η ΑΕΚ έμεινε με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Κώστα Γαλανόπουλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα, σε διάστημα οκτώ λεπτών! Παρόλα αυτά οι «κιτρινόμαυροι» κατόρθωσαν να κρατήσουν ως το φινάλε το πολύτιμο 1-1 και να έχουν, πλέον, το προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

ΣΕΛΤΙΚ (Μπρένταν Ρότζερς): Γκόρντον, Χέντρι, Μπράουν, Ρόγκιτς (64' Γκρίφιθς), Εντσάμ, Εντουάρ, Λούστιχ (77' Σινκλέρ), Άγιερ, ΜακΓκρέγκορ, Φόρεστ, Τίρνεϊ

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Λόπες, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Σιμόες, Λιβάγια (77' Πόνσε), Μπακασέτας (66' Άλεφ), Κλωναρίδης (80' Γκάλο), Γαλανόπουλος, Χουλτ