O Δημήτρης Τσιάμης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου στο Βερολίνο

Χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν για τον Δημήτρη Τσιάμη στο Βερολίνο

© AP Photo / Martin Meissner
0 10

Την τρίτη θέση στο τριπλούν κατέκτησε ο Δημήτρης Τσιάμης, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου στο Βερολίνο. Ο Έλληνας αθλητής κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο σε ηλικία 36 ετών.

Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε στο τριπλούν ο Δημήτρης Τσιάμης, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου στο Βερολίνο.

Ο Έλληνας αθλητής ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, αφού είχε καλύτερη προσπάθεια (την τρίτη) στα 16.78μ που είναι και η καλύτερη φετινή του επίδοση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Τσιάμης κατακτά το χάλκινο μετάλλιο σε ηλικία 36 ετών.

Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Νέλσον Εβόρα (Πορτογαλία) με 17.10μ και το ασημένιο ο Αλέξις Κοπέλο (Αζερμπαϊτζάν) με 16.93μ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: «Χρυσή» η Βούλα Παπαχρήστου με άλμα που αφιέρωσε στα θύματα των πυρκαγιών (Βίντεο)

Με το νέο μετάλλιο του Τσιάμη, η Ελλάδα έφθασε τα συνολικά έξι μετάλλια στη διοργάνωση, αφού προηγήθηκαν τα χρυσά της Στεφανίδη, της Παπαχρήστου και του Τεντόγλου, καθώς και τα ασημένια της Κυριακοπούλου και της Μπελιμπασάκη.