08:16 20 ΟΚΤΩΒΡΙΟY 2020
0 0 0

Ο τραυματισμός του Στέφανο Σορεντίνο στα τελευταία λεπτά του ματς της Γιουβέντους με την Κιέβο στη Βερόνα που, εν πολλοίς, έκρινε και το παιχνίδι.

Το επίσημο ντεμπούτο του του Κριστιάνο Ρονάλντο με τη φανέλα της Γιουβέντους συνδυάστηκε αφενός με αγώνα… θρίλερ, αφετέρου με τον τραυματισμό του Στέφανο Σορεντίνο. Οι «μπιανκονέρι» επικράτησαν της Κιέβο στη Βερόνα με 3-2, χάρη σε γκολ του Μπερναρντέσκι στις καθυστερήσεις του ματς, την ώρα που ο άλλοτε κίπερ της ΑΕΚ κατευθυνόταν προς το νοσοκομείο.

​Ο λόγος; Από χτύπημα του Πορτογάλου σταρ της «βέκια σινιόρα» στο 86ο λεπτό του ματς, με το μπράτσο προς το πρόσωπο του 39χρονου, αισίως, πορτιέρε της Κιέβο. Λίγη ώρα αργότερα η σύζυγος του Σορεντίνο ανέβασε στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης μια φωτογραφία που έδειχνε τον Σορεντίνο στο νοσοκομείο με κολάρο στο λαιμό αλλά και σπασμένη μύτη. Την ώρα του τραυματισμού το σκορ ήταν 2-2 και, κατά γενική ομολογία, η Κιέβο δεν θα λύγιζε αν ο αειθαλής τερματοφύλακάς της δεν αποχωρούσε αιμόφυρτος από το γήπεδο.

Η φάση που ο Σορεντίνο χτύπησε ήταν όταν ο Μάντζουκιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά αλλά το γκολ του ακυρώθηκε μέσω VAR αφού είχε προηγηθεί χέρι του Ρονάλντο και χτύπημά του με το μπράτσο στο πρόσωπο του Σορεντίνο.

Πάντως οι εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι το πολύ ανησυχητικό: ελαφρύ τραύμα στο κεφάλι και κάταγμα στη μύτη.