Ολυμπιακός - Μπέρνλι 3-1

Ο Ολυμπιακός στους ομίλους του Europa League μετά την ισοπαλία με την Μπέρνλι

© Φωτογραφία: Οlympiacos.org
0 10

Στους ομίλους του Europa League προκρίθηκε ο Ολυμπιακός μετά την ισοπαλία 1 - 1 που απέσπασε απέναντι στην Μπέρνλι, μετά και το 3 - 1 του πρώτου αγώνα.

Το εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League σφράγισε ο Ολυμπιακός μετά την ισοπαλία που πήρε με 1 — 1 στο δεύτερο ματς με την αγγλική Μπέρνλι.

Οι ερυθρόλευκοι πέρασαν μία δύσκολη βραδιά στην Αγγλία καθώς η Μπέρνλι έχασε σωρεία ευκαιριών και είχε ένα δοκάρι. Οι Άγλλοι μπήκαν φουριόζοι στο γήπεδο και έδειξαν ότι θα παλέψουν για την ανατροπή.

Στο 23' έχασαν την πρώτη κλασική φάση όταν ο ΜακΝίλ έκλεψε την μπάλα από τον Ομάρ έβγαλε τη σέντρα, αλλά ο Βόουκς δεν κατάφερε με το κεφάλι να την στείλει στα δίχτυα. Ακολούθησαν και άλλες χαμένες ευκαιρίες και το ημίχρονο έληξε δίχως τέρματα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο, με την Μπέρνλι να πιέζει και να χάνει μεγάλες ευκαιρίες. Στο 48' πλασέ του Βόουκς, σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι, ενώ στο 82' ο Βίντρα σε κενή εστία μετά από διώξιμο του Γιαννιώτη κατάφερε και έστειλε την μπάλα πολλά μέτρα άουτ.

Τελικά ήταν ο Ολυμπιακός που άνοιξε το σκορ και αυτό έγινε φάση στο 83' με εκπληκτική ενέργεια του Ποντένσε. Τρία λεπτά αργότερα ο Βίντρα σε μία φάση διαρκείας στη μικρή περιοχή του Γιαννιώτη έκανε το 1-1.  Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη μεγάλη πρόκριση.

Μπέρνλι (Ντάις): Χίτον, Μπάρντσλεϊ, Μι, Λονγκ, Τέιλορ, ΜακΝίλ (75' Γουντ), Γουέστγουντ, Χέντρικ, Λένον (75' Κορκ), Βόουκς, Μπαρνς (65' Βίντρα)

Ολυμπιακός (Μάρτινς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Χριστοδουλόπουλος, Φορτούνης (88' Τοροσίδης), Ποντένσε (90+4' Σισέ), Γκερέρο (71' Χασάν)