Στιγμιότυπο από τον αγώνα μεταξύ του Άγιαξ και της ΑΕΚ

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στο Άμστερνταμ κόντρα στον Άγιαξ

© AFP 2018 / Emmanuel Dunand
0 0 0

Το μεγάλο ευρωπαϊκό σερί της ΑΕΚ σταμάτησε στο γήπεδο του Άγιαξ στο Άμστερνταμ, με την επικράτηση των Ολλανδών με 3-0 και τον αργεντινό Νίκο Ταλιαφίκο να κερδίζει τον τίτλο του MVP.

Την ήττα με 3-0 γνώρισε τελικά η ΑΕΚ στο Άμστερνταμ, με το εντυπωσιακό σερί της στα ευρωπαϊκά παιχνίδια να λαμβάνει τέλος.

Όπως αναφέρει το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων, ο Άγιαξ επικράτησε 3-0 (46',90' Ταλιαφίκο, 77' Φαν ντε Μπέικ) και υποχρέωσε την Ένωση στην πρώτη της ήττα στους τελευταίους 15 διεθνείς αγώνες της. Επόμενος αντίπαλος της ΑΕΚ, που αγωνίστηκε χωρίς τους τιμωρημένους Λιβάγια, Λόπες, Μπακασέτα, είναι η Μπενφίκα στις 2 Οκτωβρίου στο ΟΑΚΑ.

Οι Ολλανδοί είχαν πάνω από 80% κατοχή μπάλας και πάσαραν με ακρίβεια άνω του 90% στα πρώτα 12 λεπτά. Όμως, στο 14' ο Σιμόες έχασε σημαντική ευκαιρία στέλνοντας τη μπάλα άουτ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου.

Η ΑΕΚ έδειξε καλό πρόσωπο σε όλο το πρώτο ημίχρονο, όμως μια στιγμή αδράνειας με το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, ήταν αρκετή για να ανατραπούν όλα τα δεδομένα. Ενας λάθος υπολογισμός στο τεχνητό οφσάιντ από τη σέντρα του Νέρες με αποτέλεσμα να βρεθεί μόνος και ακάλυπτος ο αριστερός μπακ του Άγιαξ που είχε προωθηθεί για ένα κόρνερ. Από πολύ κοντά ο Νίκο Ταλιαφίκο έγραψε το 1-0, μόλις 54 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου.

Ως αποτέλεσμα του γκολ, η ΑΕΚ αναγκάστηκε να ρισκάρει, ο Αγιαξ βρήκε τους χώρους που ήθελε και πατούσε πολύ πιο εύκολα στην περιοχή, όπως αναφέρει το ΑΠΕ.

Ο Ντόνι Φαν ντε Μπέικ κλήθηκε να αντικαταστήσει τον Χούντελααρ που ένοιωσε ενοχλήσεις στο 62' και ήταν αυτός που έβαλε οριστικά τον επίλογο στο αήττητο σερί της ΑΕΚ. Στο 77' από ασίστ του Τάντιτς «εκτέλεσε» τον Μπάρκα και σφράγισε τη νίκη του Άγιαξ.

Το τρίτο γκολ ήρθε στο 90' και πάλι από τον Ταλιαφίκο ο οποίος αναδείχθηκε και MVP της αναμέτρησης.

Διαιτητής: Κάρλος Ντελ Θέρο (Ισπανία)

Κίτρινες: Ντε Γιονγκ, Ζίγεκ — Μάνταλος, Αλεφ

ΑΓΙΑΞ (Ερικ Τεν Χαγκ): Ονανά, Μαζραουί, Ντε Γιονγκ, Μπλιντ, Ταλιάφικο, Εϊτινγκ, Σένε, Ζίγεκ, Τάντιτς, Νέρες (78΄ Ντόλμπεργκ), Χούντελααρ (62΄ Φαν Μπλέικ)

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (70΄ Γιαννιώτας), Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Τσόσιτς, Χουλτ, Γαλανόπουλος (61΄ Άλεφ), Σιμόες, Μάνταλος, Κλωναρίδης, Πόνσε (80΄ Γιακουμάκης)