Πράσινο το ντέρμπι αιωνίων στη Euroleague

© Φωτογραφία: Facebook/Panathinaikos BC
0 0 0

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μια σπουδαία επικράτηση επί του Ολυμπιακού, με τους Λεκαβίτσιους και Καλάθη να σημειώνουν 17 και 14 πόντους αντίστοιχα. Σε ρηχά νερά ο Σπανούλης.

Σπουδαία νίκη επί του «αιώνιου» αντίπαλου πήρε ο Παναθηναϊκός στο κλειστό του ΟΑΚΑ, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 93-80, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι «πράσινοι» έπαιξαν σπουδαία άμυνα στο β' ημίχρονο, και με οδηγούς τους Λεκαβίτσιους (17 πόντοι), Καλάθη (14 πόντοι) και Γκιστ (10 πόντοι) έφθασαν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Από τους ηττημένους, οι οποίοι είδαν ό,τι έχτιζαν στο α' ημίχρονο να γκρεμίζεται στο γ' δεκάλεπτο, ξεχώρισε ο Πρίντεζης (26 πόντους) και ο Τίμα (17 πόντους).

Μετά την αποψινή νίκη, οι παίχτες του Πασκουάλ έφθασαν στο 4-2, ενώ οι παίχτες του Μπαλτ υποχώρησαν στο 3-3.