Ο δεύτερος τελικός του Copa Libertadores

Πρωταθλήτρια η Ρίβερ Πλέιτ με απίστευτη ανατροπή κόντρα στην Μπόκα Τζούνιορς

© AP Photo / Andrea Comas
0 0 0

Νικήτρια του Copa Libertadores αναδείχθηκε η Ρίβερ Πλέιτ επικρατώντας στην παράταση του δεύτερου τελικού με 3-1 κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο Μπόκα Τζούνιορς.

Η Ρίβερ Πλέιτ κατέκτησε το Copa Libertadores για το 2018, νικώντας στην παράταση με 3 —1 την Μπόκα Τζούνιορς, στον δεύτερο τελικό, που μετά από αναβολές διεξήχθη στη Μαδρίτη στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου παιχνιδιού στο «Μπομπονέρα», η ομάδα του Μαρσέλο Γκαγιάρδο πανηγύρισε την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ της Νότιας Αμερικής.

Όπως είχε συμβεί και στον πρώτο τελικό, το πάθος και η δύναμη είχαν τον πρώτο λόγο στο γήπεδο.

Στο 44', ο Ντάριο Μπενεντέτο πήρε κάθετη πάσα του Νάντες και πλάσαρε τον Αρμάνι για το 0 — 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρίβερ Πλέιτ εμφανίστηκε πιο επιθετική και είχε μια καλή στιγμή με το σουτ του Νάτσο Φερνάντες να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Εστεμπάν Αντράντα στο 49΄.

Στο 68', με τέρμα του Λούκας Πράτο, οι «μιλιονάριος» έφεραν το ματς στα ίσα.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε ισόπαλος 1 —1 και οδηγήθηκε στην παράταση καθώς στο Copa Libertadores δεν μετρούν τα εκτός έδρας γκολ. Λάθος του Μπάριος με σκληρό φάουλ στο δεύτερο λεπτό του έξτρα ημίωρου, άφησε την Μπόκα με 10 παίκτες, καθώς ο παίκτης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Ρίβερ πίεσε και βρήκε το γκολ του τίτλου στο 109' με εντυπωσιακό σουτ του Χουάν Κιντέρο. Το τελικό 3-1 έγραψε ο Πίτι Μαρτίνες, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Ρίβερ Πλέιτ (Μαρσέλο Γκαγιάρδο): Αρμάνι, Μοντιέλ (73΄ Μαγιάδα), Μαϊδάνα, Πινόλα, Κάσκο, Πόνσιο (58΄ Κιντέρο), Φερνάντες (111΄ Τζουκουλίνι), Έντσο Πέρες, Παλάσιος (97΄ Άλβαρες), Μαρτίνες, Πράτο.

Μπόκα Τζούνιορς (Γκιγιέρμο Σελότο): Αντράντα, Ολάσα, Μπουφαρίνι (111΄ Τέβες), Μαγκαλιάν, Ισκέρδος, Νάντες, Μπάριος, Πάμπλο Πέρες (89΄ Γκάγκο), Βίγια (96΄ Χάρα), Μπενεντέτο (62΄ Άμπιλα), Παβόν.