17:40 09 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟY 2019
Η επίσημη μπάλα του UEFA Champions League

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 1-0 από την Μπενφίκα και αποχαιρετά το Champions League δίχως βαθμό

© Sputnik / Grigoriy Sisoev
0 0 0

Ο Γκριμάλντο πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με απευθείας φάουλ στο 88΄,ενώ είχε προηγηθεί αποβολή του Κώστα Γαλανόπουλου με δεύτερη κίτρινη. Ετσι, η ΑΕΚ έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που ολοκληρώνει το Champions League χωρίς βαθμό.

Την ήττα με 1-0 από τη Μπενφίκα στο «Ντα Λουζ» γνώρισε η ΑΕΚ, καθώς δέχτηκε γκολ στην εκπνοή του αγώνα.

Η ΑΕΚ για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια παρατάχθηκε με τρεις ανασταλτικούς χαφ, τους Τσόσιτς, Μοράν και Γαλανόπουλο, σε μια προσπάθεια να αποτρέψει τη δημιουργία των γηπεδούχων.

Η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει το 0 στο πρώτο ημίχρονο, έστω κι αν «σπατάλησε» σχεδόν το μισό για να αμυνθεί μαζικά. Στη συνέχεια κυκλοφόρησε τη μπάλα καλύτερα και θα μπορούσε να πετύχει κάτι καλό αν ο Μπογέ δεν έχανε το κοντρόλ στην εξαιρετική μπαλιά του Μοράν στο 32΄.

Όσον αφορά την Μπενφίκα, ο Μπάρκας απειλήθηκε στο πρώτο ημίχρονο από το απευθείας φάουλ του Γκριμάλντο, την κεφαλιά του Αλφα Σεμέδο και την βολίδα του Σεφέροβιτς, όμως καμία από τις προσπάθειες αυτές δεν βρήκε στόχο.

Η ΑΕΚ, από την πλευρά της, ολοκλήρωσε το πρώτη 45λεπτο —ουσιαστικά- χωρίς τελική, αφού δεν μπορεί να λογιστεί ως τέτοια, το σουτ χωρίς τύχη του Κλωναρίδη στο 45+2΄.

Το β΄ ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους ίδιους ρόλους, με την ΑΕΚ να αμύνεται, ωστόσο σιγά σιγά να πατάει καλύτερα στο γήπεδο.

Στο 63΄ από κόρνερ του Μοράν και κεφαλιά του Μάριου Οικονόμου, η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Η Μπενφίκα απάντησε άμεσα στο 64΄ με τον Σεφέροβιτς να πλασάρει από κοντά και τον Βασίλη Μπάρκα να δηλώνει «παρών». Ακριβώς με τη συμπλήρωση 70 λεπτών, ο Σεφέροβιτς «σημάδεψε» το δοκάρι με κεφαλιά.

Στο 72΄ νέα μεγάλη ευκαιρία έχασε η Μπενφίκα από ασυνεννοησία Οικονόμου-Μπάρκα και το γήπεδο είχε αρχίσει να… κατηφορίζει προς την περιοχή της ΑΕΚ.

Στο 80΄ ο Μπάρκας έσωσε την ΑΕΚ με σπουδαία απόκρουση σε κλασικό τετ-α-τετ με τον Ζέντσον και από το κόρνερ ο Αλφα Σεμέδο έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Ωστόσο, στο 88΄, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, ο Γαλανόπουλος έκανε λάθος σε κρίσιμο σημείο και αμέσως ανέκοψε με φάουλ τον αντίπαλο, που είχε ως αποτέλεσμα να δεχτεί την κόκκινη (δεύτερη κίτρινη) κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκριμάλντο που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, πανηγυρίζοντας ακόμα ένα γκολ εναντίον της ΑΕΚ. Ακολούθησε άλλο ένα δοκάρι σε βολίδα του Σεφέροβιτς και το ματς έληξε με την ΑΕΚ να αποχαιρετά το Champions League με 0 βαθμούς.