Διαιτητής σε ελληνικό γήπεδο

Νίκη για τον Παναθηναϊκό, 1-0 τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ

© Φωτογραφία : Konstantinos Tsakalidis / SOOC
0 0 0

Με ήρωα τον τερματοφύλακά του, Διούδη και σκόρερ τον Ιταλό επιθετικό Μακέντα, οι Πράσινοι κατόρθωσαν να πάρουν τη νίκη απέναντι στον «άτυχο» Ατρόμητο, στο ΟΑΚΑ.

Στο σημαντικότερο παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής της Super League, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του Ατρομήτου στο ΟΑΚΑ, μένοντας μόνος στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Από τους Πράσινους, διακρίθηκαν οι Μακέντα και Διούδης.

Ο Ιταλός επιθετικός σημείωσε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στο 24΄, πριν αποχωρήσει τραυματίας στο ημίχρονο, ενώ ο 25χρονος τερματοφύλακας απέκρουσε πέναλτι του Κουλούρη στο 63΄ και κράτησε το «τρίποντο» για την ομάδα του.

Ο Ατρόμητος, από την πλευρά του, είχε δύο δοκάρια με τον Γιαννούλη και τον Μπουσούλατζιτς (το δεύτερο στην εκπνοή).

Η ήττα αυτή ήταν η δεύτερη για τους Περιστεριώτες στο φετινό πρωτάθλημα (πρώτη εκτός έδρας), οι οποίοι βρίσκονται πλέον στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη στον αγωνιστικό χώρο, δίχως όμως να προσφέρουν αρκετές φάσεις. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι στο 20΄, όταν το απευθείας φάουλ του Γιαννούλη σταμάτησε στο δοκάρι του Διούδη, ενώ αντίθετα το «τριφύλλι» αξιοποίησε τη δική του ευκαιρία και άνοιξε το σκορ στο 24΄ με τον Μακέντα.

Ο Ιταλός κατέβασε έξοχα τη μπάλα με το δεξί, μετά από μακρινή μεταβίβαση του Κάτσε, και με αριστερό πλασέ νίκησε τον Μέγερι. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το ανάποδο ψαλίδι του Βασιλακάκη στο 37΄ κόντραρε στα σώματα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Κουλούρης έστελε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς νωρίτερα είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ ο Μάντσον.

Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο σκόρερ του Παναθηναϊκού τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα από τον Καμπετσή.

Στο β΄ μέρος, οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στον Ατρόμητο και έψαξαν αντεπιθέσεις όπως αυτή του 56ου λεπτού, όταν το σουτ του Μπουζούκη πέρασε λίγο άουτ. Στο 63΄ ο διαιτητής Σιδηρόπουλος καταλόγισε —αυστηρό- πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κολοβέτσιου στον Μπουσούλατζιτς, όμως ο Διούδης νίκησε από τα έντεκα βήματα τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος, Ευθύμη Κουλούρη, και κράτησε το «πράσινο» προβάδισμα.

Οι ίδιοι παίκτες ήταν πρωταγωνιστές και στη φάση του 75ου λεπτού, όταν και πάλι ο τερματοφύλακας του «τριφυλλιού» απέκρουσε την κοντινή προβολή του διεθνούς φορ.

Η πίεση των «κυανόλευκων» έγινε ασφυκτική στα τελευταία λεπτά αλλά, παρά τα προβλήματα στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός κράτησε τη νίκη.

Μάλιστα, στην τελευταία φάση του αγώνα σουτ του Μπουσούλατζιτς σταμάτησε στη συμβολή των δοκών του Διούδη, σε μία στιγμή που το «τριφύλλι» έπαιζε με δέκα παίκτες, καθώς ο Δώνης είδε δύο κίτρινες κάρτες στις καθυστερήσεις και αποβλήθηκε.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Κίτρινες: Ινσούα, Κολοβέτσιος, Δώνης — Μπρούνο, Κουλούρης, Σάκιτς

Κόκκινη: Δώνης (90+4΄, 2η κίτρινη)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Δώνης, Μακέντα (46΄ Καμπετσής), Χατζηγιοβάννης (83΄ Τζανδάρης), Χατζηθεοδωρίδης (67΄ Πούγγουρας), Μπουζούκης, Μαυρομμάτης, Κάτσε

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς, Χατζηισαϊας, Μπουσούλατζιτς, Βασιλακάκης (46΄ Ενσικουλού), Νάτσος (66΄ Ούμπιντες), Μάντσον, Κουλούρης, Μπρούνο (78΄ Κωτσόπουλος), Ρισβάνης, Γιαννούλης