Ντινάμο Μπρεστ - Ατρόμητος

Πρόκριση για Ατρόμητο, ΟΦΗ, ήττα για Ξάνθη

© Φωτογραφία: atromitosfc.gr
0 0 0

Οι Περιστεριώτες διέλυσαν με 8-0 τη Θύελλα Καμαρίου, οι Κρητικοί νίκησαν 3-0 εκτός έδρας την Κέρκυρα, ενώ η αδιάφορη Ξάνθη ηττήθηκε από τη Νίκη Βόλου με 1-0, έχοντας ήδη περάσει.

Η Νίκη Βόλου, ομάδα της Γ` Εθνικής έκανε την έκπληξη στην 3η και τελευταία αγωνιστική του 7ου ομίλου του κυπέλλου Ελλάδας, καθώς νίκησε στο Πανθεσσαλικό 1-0 την Ξάνθη. Το αποτέλεσμα δεν είχε ιδιαίτερη βαθμολογική σημασία, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν ήδη αποκλειστεί, ενώ η ακριτική ομάδα πέρασε στους «16», έστω και ως δεύτερη του ομίλου, χάρη στη νίκη του ΟΦΗ επί της Κέρκυρας.

Το τελικό αποτέλεσμα δεν αποτελεί «μαγική εικόνα», καθώς μέσα στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες έδειξαν περίπου ισοδύναμες, παρότι τους χωρίζουν δύο κατηγορίες. Ευκαιρίες δημιουργήθηκαν και χάθηκαν εκατέρωθεν, μέχρι που στο 72΄ ο Τζιώρας ολοκλήρωσε έναν πολύ όμορφο συνδυασμό των παικτών της Νίκης και από κοντά νίκησε τον Ζίβκοβιτς. Λίγα λεπτά αργότερα η ομάδα της Μαγνησίας έφτασε πολύ κοντά και σε δεύτερο γκολ, όμως ο Μπαξεβανίδης έδιωξε προ της γραμμής τέρματος το πλασέ του Βουκομάνοβιτς. Η Ξάνθη από την πλευρά της πλησίασε την ισοφάριση στο 79΄ με τον Σουλεϊμάν, το σουτ του οποίου από καλή θέση μπλόκαρε ο Αποστολίδης, ενώ η τελευταία καλή φάση ανήκε ξανά στους Βολιώτες, με το σουτ του Κέρι που απέκρουσε σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς.

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς)

Κίτρινες: Δωματάς, Μέτσε, Ιορδανίδης — Χατζητερζόγλου, Κίκε, Καμαρά

Οι συνθέσεις:

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ράτκο Ντόστανιτς): Αποστολίδης, Μετούσι, Καρτσαμπάς, Παπαδόπουλος, Μέτσε, Ρόβας (70΄ Τσεμπερίδης), Παπαδήμας, Κέρι, Ταβάρες (70΄ Ιορδανίδης), Δωματάς (75΄ Βουκομάνοβιτς), Τζιώρας.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Χατζητερζόγλου (46΄ Σιλά), Κασάδο, Αλμέιδα, Μπαξεβανίδης (79΄ Θυμιάνης), Καμαρά, Μελιόπουλος, Μελισσόπουλος, Καντά (63΄ Σουλεϊμάν), Κίκε, Κάστρο.

Την πρόκριση  εξασφάλισε και ο ΟΦΗ, επικρατώντας εκτός έδρας της Κέρκυρας με 0-3. Σε συνδυασμό με την ήττα της Ξάνθης από τη Νίκη Βόλου, οι Ομιλίτες πήραν την πρώτη θέση του 7ου ομίλου. Οι «Φαίακες» από την πλευρά τους αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση, καθώς χρειάζονταν νίκη για να προχωρήσουν.

Μόλις στο 8', ο Κοιλιάρας με εξαιρετικό μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ και πέντε λεπτά αργότερα (13΄), ο Ντίνας πήρε το ριμπάουντ από απόκρουση του Αθανασόπουλου σε σουτ του Κουτσιανικούλη και σε κενή εστία «έγραψε» το 0-2. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και είχε ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμά της, ενώ η Κέρκυρα απείλησε μόνο με δύο κεφαλιές, μία του Βίλα στο 39΄ που μπλόκαρε ο Σωτηρίου και μία του Μότα στο 80΄ που πέρασε άουτ. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 85΄ ο Βουό σε αντεπίθεση των Κρητών, που έφτασαν πανηγυρικά στη νίκη.

Διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας)

Κίτρινες: Μότα, Ινάσιο — Αργυρόπουλος

ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Σπανός): Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης (70΄ Σπίνουλας), Βέρτζος, Γεωργακόπουλος, Αναστασίου, Μότα, Θεοδωράκης, Βίλα (79΄ Τουράμ), Νίκιτς, Ινάσιο (79΄ Σιατραβάνης), Μίσκου

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Σωτηρίου, Κοιλιάρας, Ποτουρίδης (65΄ Κομεσίδης), Μιχόγεβιτς, Αργυρόπουλος, Οικονόμου, Νάστος, Κουτσιανικούλης, Σάσι, Ντίνας (74΄ Νοικοκυράκης), Βουό (87΄ Καλαϊτζάκης)

Ο Ατρόμητος συνέτριψε με 8-0 στη Ριζούπολη και θα βρεθεί στην κλήρωση της Παρασκευής (21/12), μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα από τον 1ο όμιλο, αφήνοντας εκτός συνέχειας τον Ηρακλή στην τριπλή ισοβαθμία που προέκυψε.

Το σκορ για την ομάδα του Νταμίρ Κάναντι άνοιξε ο Βασιλακάκης στο 9΄, με τον Ούμπιδες να διπλασιάζει με εκπληκτικό σουτ τρία λεπτά αργότερα. Έως τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα των δυτικών προαστίων είχε σημειώσει άλλα τρία τέρματα, με τους Καρασαλίδη στο 15΄, Μούγιακιτς στο 28΄ και Σάκιτς στο 43΄. Στην επανάληψη ο Ατρόμητος έριξε το ρυθμό, όμως η διαφορά δυναμικότητας με την ομάδα της Σαντορίνης ήταν τέτοια που ακόμη και στο «ρελαντί» πέτυχε άλλα τρία τέρματα. Ο Μούγιακιτς «έγραψε» το 0-5 στο 65΄ και οι Κωστσόπουλος, Ενσικουλού πήραν τη «σκυτάλη» σκοράροντας στο 74΄ και το 80΄.

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ: Ανδριόλας, Λιγνός, Σπανός, Μαντούσης (57΄ Μανέ), Ρέτζο, Φίλων, Γατσέλος, Σιμιτζής, Αργυρίου (61΄ Βλαβιανός), Δαβιλάς (72΄ Δημητρακόπουλος), Μαυρομάτης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Θεοδωράκης, Σάκιτς (53΄ Γιαννούλης), Ούμπιδες, Κωτσόπουλος, Γαρουφαλιάς, Καρασαλίδης, Ενσικουλού, Βασιλακάκης (66΄ Ρονάλντο), Ρισβάνης (46΄ Στρούγγης), Μούγιακιτς, Κιβρακίδης.