© Φωτογραφία : AP Photo/Manu Fernandez
0 30

Οι δύο καλύτεροι ποδοσφαιριστές της τελευταίας 10ετίας κυριαρχούν στο Champions League, υπάρχουν όμως κάποιες επιδόσεις τις οποίες δεν έχουν καταφέρει να πιάσουν.

Την ώρα που είναι σε εξέλιξη για το ποιος εκ των Κριστιάνο Ρονάλντο (124) ή Λιονέλ Μέσι (109) θα είναι πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στη διοργάνωση, η ιστοσελίδα της UEFA βρήκε πως δεν είναι… πρώτοι παντού.

Φυσικά και τα ρεκόρ τους είναι μυθικά, ιδίως αυτά που έχουν να κάνουν με το σκοράρισμα, όμως αμφότεροι δύσκολα θα πιάσουν κάποιες επιδόσεις.

Ας δούμε κάποιες χαρακτηριστικές κατηγορίες:

Η επίσημη μπάλα του UEFA Champions League
© Sputnik / Grigoriy Sisoev

ΓΚΟΛ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟΥΣ

Ο Μέσι έχει σκοράρει δύο γκολ σε τελικούς (2009 και 2011), ενώ ο Ρονάλντο τέσσερα (από ένα το 2008 και 2014 και δύο το 2017). Αμφότεροι είναι πίσω από τον μεγάλο Αλφρέδο Ντι Στέφανο που με τη φανέλα της Ρεάλ είχε σκοράρει 7 γκολ σε τελικούς Κυπέλλου Πρωταθλητριών. Δύσκολα πάντως θα φτάσει κάποιος τον Φέρεντς Πούσκας που είχε σκοράρει 4 γκολ σε έναν μόνο τελικό, το 1960.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΣΕ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ UEFA

O Ίκερ Κασίγιας της Πόρτο είναι πρώτος με 184 συμμετοχές και όπως φαίνεται δύσκολα θα απειληθεί άμεσα από κάποιον εκ των δύο. Ο Μέσι έχει 133 συμμετοχές κι είναι μόλις 28ος στη σχετική λίστα, ενώ ο Ρονάλντο είναι 5ος αλλά μακριά από την πρωτιά με 166.

Μέσι Ρονάλντο

ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΓΚΟΛ ΣΕ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ UEFA

Tο ρεκόρ των 10,2 δευτερολέπτων του Ρόι Μακάι από το Μπάγερν – Ρεάλ Μαδρίτης, δύσκολα θα απειληθεί γενικώς. Ο Ρονάλντο όσον αφορά στο πιο γρήγορο γκολ έχει σκοράρει στο 4ο λεπτό (σε ματς Γιουβέντους – Ρεάλ το 2013) και ο Μέσι στο 7-0 επί της Σέλτικ τον Σεπτέμβριο του 2016 είχε ανοίξει το σκορ στο 3’.

ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΧΑΤ-ΤΡΙΚ

Ο Μπατεφιμπί Γκομίς τον Δεκέμβριο του 2011 στο ματς της Λιόν με την Ντιναμό Ζάκρεμπ είχε βάλει τρία γκολ σε 8 λεπτά κι έχει το σχετικό ρεκόρ στο Champions League. To χατ-τρικ του Ρονάλντο κόντρα στη Μάλμε είχε γίνει σε 12 λεπτά, ενώ ο Μέσι είχε σκοράρει τρις σε 22 λεπτά στο ματς της Μπαρτσελόνα με την Άρσεναλ τον Απρίλιο του 2010. Πρέπει πάντως να σημειωθεί ότι όταν είχε σκοράρει 5 γκολ στο αλησμόνητο ματς με τη Λεβερκούζεν το 2012, το διάστημα ανάμεσα στο 2ο και 4ο γκολ ήταν 16 λεπτά.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΚΟΛ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΖΟΝ

Ο Ραδαμέλ Φαλκάο στην τρομερή σεζόν με την Πόρτο το 2011 στο Europa League είχε σημειώσει 18 γκολ, ρεκόρ που παραμένει ακατάρριπτο για διοργάνωση της UEFA. O Μέσι έχει ως ρεκόρ τα 14 γκολ τη σεζόν 2011 – 2012, ενώ λίγο έλλειψε να τον φτάσει ο Ρονάλντο τη σεζόν 2013-14, όταν ολοκλήρωσε με 17 γκολ.

Κριστιάνο Ρονάλντο
© AP Photo / Pavel Golovkin

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΓΚΟΛ ΑΝΑ ΜΑΤΣ

Ο εκπληκτικός Γκερτ Μίλερ με τη φανέλα της Μπάγερν τη δεκαετία του `70 έχει το φοβερό 0,97 γκολ ανά παιχνίδι στο τότε Κύπελλο Πρωταθλητριών και 0,87 σε διοργανώσεις της UEFA γενικώς. Βέβαια, πρέπει να σημειωθεί πως το 0,97 αντιστοιχεί σε 34 γκολ σε 35 ματς, επίδοση που είναι σαφώς φοβερή, πλην όμως οι αγώνες είναι πολύ λιγότεροι από τους Μέσι και Ρονάλντο.

Για να φτάσει στο ποσοστό του ο Μέσι (0,82 με 109 γκολ σε 133 ματς) θα πρέπει στα δέκα επόμενα ματς να κάνει χατ-τρικ, ενώ ο Ρονάλντο (0,75 με 122 γκολ σε 162 αγώνες) θα πρέπει να έβαζε τρία γκολ για τα επόμενα 17 ματς.