Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα 79-65 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ (Βίντεο)

© Sputnik / Vladimir Astapkovich
0 20

Οι «ερυθρόλευκοι» με κορυφαίο τον Μιλουτίνοφ επικράτησαν χωρίς δυσκολία των κάκιστων «αιώνιων» αντιπάλων τους στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλος του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ δεν περίμενε μάλλον τόσο εύκολη επικράτηση επί του αγνώριστου —σε σχέση με τον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ- Παναθηναϊκού. Με ηγέτη τον Νίκολα Μιλουτίνοφ (18π., 18ριμπ.) και κορυφαίους σε απόδοση τους Στρέλνιεκς και Παπανικολάου οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ νίκησαν κατά κράτος το Τριφύλλι του «πρωτάρη» Πιτίνο με 79-65. Ετσι, έφτασαν στο 10-6, πήραν κιόλας και τη διαφορά από τον πρώτο αγώνα (93-80), ενώ οι πράσινοι, που είχαν κορυφαίο τους Λεκαβίτσιους και Μήτογλου, έχασαν κι άλλος έδαφος στη βαθμολογία της Ευρωλίγκας μένοντας στο 7-9. Τρακαρισμένος ο Παπαπέτρου, που άκουσε τα εξ αμάξης, έμεινε στους 2π.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μιλουτίνοφ να έχει double-double (!) με 12π. και 10 ριμπάουντ σε 16 λεπτά, ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος με 2/15 τρίποντα και Καλάθη στο μηδέν. Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα δεν άλλαξε δραματικά, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτα το ματς και να φτάνουν εύκολα στη νίκη. Παράλληλα, κάλυψαν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, καθώς είχαν χάσει με 13.

Ο αγώνας

O Ολυμπιακός ξεκίνησε με Μάντζαρη (!), Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, ενώ η 5άδα των πρασίνων ήταν Καλάθης, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Τόμας και Λάσμε.

Με τον Μάντζαρη πενταδάτο και τον ρυθμό αρκετά αργό, ο Ολυμπιακός (2 ασίστ ο Πρίντεζης) προηγήθηκε 9-4, με τον Τόμας να σκοράρει όλους τους πράσινους πόντους και τον Μιλουτίνοφ να κάνει θραύση στη ρακέτα. Τα… όργια του Σέρβου (4π. και 3 κερδισμένα φάουλ) ανάγκασαν τον Πιτίνο σε τάιμ άουτ, μιας και ο Λάσμε δεν μπορούσε να τον αντιμετωπίσει.

Το 2ο φάουλ του Παπαπέτρου έφερε τον Αντετοκούνμπο στο ματς και μέσα σε δύο λεπτά έγινε το 16-8, με τον Πιτίνο να αποσύρει τον Καλάθη (0/3, 2 ασίστ). Πολύ κακός ήταν ο Παναθηναϊκός, που δεν κυκλοφορούσε καθόλου την μπάλα, με τον Μήτογλου πάντως να δίνει ανάσες σε επίθεση και άμυνα (5π., 2 ριμπ) για το 16-14 που ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

O Πιτίνο χρησιμοποίησε Καλάθη-Λεκαβίτσιους αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με 5-0 σερί για το 21-14, ενώ το τρίποντο του Τουπάν έφερε το 24-16. Ο Παπαγιάννης επιστρατεύτηκε άρον-άρον από τον Αμερικανό τεχνικό, με τον Λεκαβίτσιους να βάζει το δεύτερο (2/10) τρίποντο του Παναθηναϊκού για το 24-19. Κακό μπάσκετ από τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους πάντως να είναι καλύτεροι και πιο εύστοχοι. Ο Στρέλνιεκς με τρίποντο στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 33-21 (σερί 7-0) μέσα σε ντελίριο στο ΣΕΦ στο 17` και τον Πιτίνο να παίρνει τάιμ άουτ. H διαφορά πήγε και στο +15 (36-21) με το ημίχρονο να λήγει τελικά 41-25 για τον Ολυμπιακό και τους Σπανούλη – Καλάθη άποντους!

Μετά από τρεις σερί χαμένες επιθέσεις, ο εξαιρετικός απόψε Παπανικολάου με τρίποντο πήγε τη διαφορά στους +17 (44-27) με τη διαφορά πάντως να συντηρείται στους +/- 15 πόντους και τον Ολυμπιακό να ελέγχει το ματς. Ο Στρέλνιεκς μέσα σε αποθέωση έκανε το 49-29 με τρίποντο με τον Πιτίνο να ανακατεύει την τράπουλα από τον πάγκο, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Το απίστευτο… τετράποντο του Σπανούλη διαμόρφωσε το 59-38, με το δεκάλεπτο να λήγει 59-40 με το καλάθι του Τόμας.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχτηκε μάλλον διαδικαστικό, αφού με το που μείωσε ο καλύτερος πράσινος Λεκαβίτσιους στους 14 (61-47), ο Μπλατ πήρε τάιμ άουτ.

Το  ζητούμενο ήταν το αν ο Ολυμπιακός θα κάλυπτε τη διαφορά της ήττας στο ΟΑΚΑ (93-80), με τον Παπανικολάου στο 37` να την πηγαίνει στο +21 (73-52). Εν τέλει, οι γηπεδούχοι τα κατάφεραν καθώς το ματς έληξε μετά τα δύο τάιμ άουτ των προπονητών με 79-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 41-25, 59-40, 79-65