Νίκος Παππάς Παναθηναϊκός

Εύκολα ο Παναθηναϊκός τον Χολαργό, νίκη με 86-64

© Φωτογραφία : AP Photo/Petros Giannakouris
0 0 0

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στις νίκες και έκαναν το 11x11 στην Basket League επικρατώντας χωρίς να ζοριστούν επί της νεοφώτιστης ομάδας στο ΟΑΚΑ. Ξεχώρισε και πάλι ο Μήτογλου.

Ο Παναθηναϊκός με μια «επαγγελματική» νίκη επικράτησε του Χολαργού με 86-64, επιστρέφοντας στα πετυχημένα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα της Basket League μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό την Παρασκευή για την Ευρωλίγκα.

Ο Ντίνος Μήτογλου πρόσθεσε άλλη μια καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του, κάνοντας double – double (10 πόντοι και ριμπάουντ), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Χόκινς και Αγκμπελέζε.

Ο αγώνας

Οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με 23-13, κάνοντας τη διαφορά κάτω από τη ρακέτα και με τον ρυθμό αυτό συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να λήγει 44-29. Αξιοσημείωτο της αναμέτρησης η ταυτόχρονη παρουσία στο γήπεδο των αδερφών Γιώργου και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη. Ο Χολαργός στο μεταξύ είχε προλάβει ήδη να κάνει 9 λάθη.

Η ομάδα των βορείων προαστίων μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο τρίτο δεκάλεπτο, αναγκάζοντας τον Ρικ Πιτίνο να καλέσει τάιμ άουτ στο 51-37. Χάρη σε ατομικές ενέργειες του Παππά το σκορ έγινε 57-41, κόβοντας τη φόρα των φιλοξενούμενων, παρότι οι Χόκινς και Αγκμπελέζε προσπαθούσαν με δικές τους προσπάθειες να μειώσουν τη διαφορά

Οι γηπεδούχοι αύξησαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά (73-50 και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 86-64.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 44-29, 65-48, 86-64

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Γκιστ 4, Παππάς 4 (4 ασίστ), Καλάθης 10 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 3, Τόμας 12 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 10 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Λοτζέσκι 4, Παπαπέτρου 10 (2), Καλαϊτζάκης 7 (3/5 δίποντα), Λάσμε 4, Μήτογλου 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Λεκαβίτσιους 10 (6/6 βολές)

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης):Φιτζπάτρικ 13 (2), Γιάνκοβιτς 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Οκερεαφόρ, Αγκμπελέζε 12 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κοψίματα, 4 λάθη), Χόκινς 17 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/8 βολές), Κώττας 2, Καμπερίδης 4 (1/7 σουτ), Τάλτον 6 (1), Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης 1, Ραλλάτος 1