Ζακ Λεντέι

Ευρωλίγκα: Στην παράταση ο Ολυμπιακός υπέταξε την Μπασκόνια

© Sputnik / Vladimir Astapkovich
0 10

Οι «ερυθρόλευκοι» τα βρήκαν σκούρα με τους ελλιπείς αλλά μαχητές Βάσκους, παίρνοντας τη νίκη με 91-87 στον έξτρα χρόνο. Λυτρωτής για τους γηπεδούχους ο Παπανικολάου στο φινάλε.

Ο Ολυμπιακός σώθηκε από μεγάλη ήττα – πισωγύρισμα στο ΣΕΦ για τη 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας κόντρα στην Μπασκόνια, παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο στην παράταση με 91-87. Φοβερός ο Κώστας Παπανικολάου (22π., 6 ριμπ.) έβαλε απίθανο τρίποντο στα 3’’ πριν από το τέλος, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Μάντζαρης, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μπόγρης ήταν η αρχική 5άδα του Ολυμπιακού. Oι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τους Πουαριέ και Χουέρτας να σκοράρουν σχεδόν αποκλειστικά για τους Βάσκους. Οι ερυθρόλευκοι έβρισκαν σκορ από τους Παπανικολάου (2/2τρ.) και Πρίντεζη, όμως ήταν φανερό το πρόβλημα στη ρακέτα ελέω της απουσίας του Μιλουτίνοφ.

Ο Πουαριέ συνέχιζε να αλωνίζει κάτω από το καλάθι, με το δεκάλεπτο να λήγει 20-22 και τον Γάλλο να έχει 9π. και 3 ριμπ.

Το τρίποντο του Τζάνινγκ για το 26-30 στο 12’ προκάλεσε τάιμ-άουτ, με την Μπασκόνια να έχει 11/13 δίποντα. Ο Πρίντεζης με 11π. και 4 ασίστ τραβούσε μόνος του το κάρο, με τον Ολυμπιακό να έχει πολλά προβλήματα στην άμυνα, αφού τη σκυτάλη από τον Πουαριέ είχε πάρει ο Χουέρτας, με το ημίχρονο να λήγει 43-47. Aξιοσημείωτο πως οι γηπεδούχοι έκαναν το πρώτο τους φάουλ στην περίοδο στο 17’.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έδειξε σημάδια ανάκαμψης στην άμυνα και με τον Πρίντεζη να είναι ασταμάτητος στην επίθεση πέρασε μπροστά στο σκορ στο 28’ με 55-53. Ο Παπανικολάου ήταν επίσης φοβερός σε επίθεση και άμυνα, ενώ οι Βάσκοι έπρεπε πλέον να διαχειριστούν και το πρόβλημα που τους προέκυψε με το 3ο φάουλ που χρεώθηκε ο πολύ καλός Χουέρτας.

Η Μπασκόνια πάντως με σερί 9-0 έκανε το 55-62, με τον Ολυμπιακό να γκρεμίζει στα δύο τελευταία λεπτά, ό,τι έχτιζε σε όλο το δεκάλεπτο, εξαιτίας και των αλλαγών του Μπλατ.

Oι Βάσκοι στην 4η περίοδο ήταν συνεπείς στην επίθεση, με τον Ολυμπιακό να χάνει ευκαιρίες να πλησιάσει στο σκορ (59-66 στο 33’). Με την άμυνα να σφίγγει πάλι και τον Λεντέι ζεστό, οι γηπεδούχοι μείωσαν 63-66, αναγκάζοντας τον Περάσοβιτς σε τάιμ άουτ. Μόλις ο Ολυμπιακός με 1/2 βολές του Λεντέι μείωσε στον πόντο (67-68), οι Βάσκοι απάντησαν με καλάθι και φάουλ του Βιλντόζα, που μετά έβαλε και απίστευτο τρίποντο για το 67-74, στα 3’58’’ πριν το τέλος.

Με Πρίντεζη και Λεντέι ο Ολυμπιακός μείωσε 71-74 και όλα έδειχναν θρίλερ. Ο Χίλιαρντ έκανε δυο λάθη σε ένα λεπτό στο 73-74, ενώ αποβλήθηκε κι ο Πουαριέ με 5ο φάουλ. Όμως στο 1’04’’ ο Βιλντόζα έβαλε τρίποντο για το 73-77, ενώ προηγουμένως ο Ουίλιαμς – Γκος είχε αστοχήσει δις. Ο Παπανικολάου με βολές στα 33’’ έκανε το 75-77, ο Ολυμπιακός πίεσε σε όλο το γήπεδο, στέλνοντας στη γραμμή τον Χίλιαρντ που έβαλε 1/2 για το 75-78 στα 16’’. Μετά το τάιμ άουτ του Μπλατ, ο Ουίλιαμς – Γκος στα 14`` έκανε το 77-78, με τον Περάσοβιτς να καλεί κι αυτός τάιμ άουτ. Ο Βιλντόζα πήγε στις βολές, έκανε το 77-80 και ο Παπανικολάου με τρίποντο έστειλε το ματς στην παράταση στα 3’’, αφού μετά ο Βιλντόζα αστόχησε από το κέντρο.

O Ιταλοαργεντινός απάντησε στο νέο τρίποντο του Παπανικολάου για το 83-82 που έγινε 87-82 με Πρίντεζη και Ουίλιαμς – Γκος. Ο Τζάνινγκ έδωσε ελπίδες στους Βάσκους με το τρίποντο για το 89-85, όμως η κλεψύδρα είχε αδειάσει για τους φιλοξενούμενους που ηττήθηκαν με 91-87.

Tα δεκάλεπτα: 20-22, 43-47, 55-62, 80-80