22:38 04 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
0 0 0

Η Ένωση ηττήθηκε δύσκολα στη Γερμανία από την Μπάμπεργκ με 77-73 για τη 10η αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης, χάνοντας για πρώτη φορά μετά από οκτώ σερί νίκες.

Η ΑΕΚ γνώρισε μόλις τη 2η ήττα στο Basketball Champions League από την Μπάμπεργκ στη Βαμβέργη με 77-73, χάνοντας ευκαιρία να κάνει μεγάλο βήμα για την πρώτη θέση στον όμιλό της. Καλύτερος της ομάδας του Λούκα Μπάνκι ήταν ο Γιάνις Ματσιούλις, ενώ στην Ένωση διαμαρτύρονται για φάουλ στον Σάκοτα που δεν δόθηκε στο τέλος.

Οι δυο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (19-20) με μπροστάρηδες για την ΑΕΚ τους Χάντερ και Ματσιούλις. Κάπως έτσι κύλησε και η δεύτερη περίοδος (39-39), με τον Σάκοτα να απαντά στο μίνι σερί του Τάιρις Ράις με πέντε σερί πόντους.

Η άμυνα είχε τον πρώτο λόγο στο 3ο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, αφού οι δυο ομάδες συνέχιζαν να είναι ισόπαλες (55-55) στο 1.30’ πριν τη λήξη της περιόδου. Τελικά η Μπάμπεργκ είχε προβάδισμα ενός πόντου με την λήξη της περιόδου, από βολές του Αλεξάντερ (56-55).

Έτσι, οδηγηθήκαμε σε ματς λεπτομερειών και στο 71-71 στα 2’3’’ πριν από το τέλος. Στο 73-73 ο Σάκοτα έχασε δύο επιθέσεις, ο Ράις ευστόχησε, μετά ήταν σειρά του Λαρεντζάκη να αστοχήσει δις σε ελεύθερα τρίποντα για να γραφτεί το 77-73.

Τα δεκάλεπτα:19-20, 39-39, 56-55, 77-73