22:41 04 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
0 0 0

Οι «πράσινοι» με κορυφαίο τον Παπαπέτρου πήραν το ροζ φύλλο κόντρα στους Βαυαρούς στο ΟΑΚΑ με 77-67, δίχως να πιάσουν μεγάλη απόδοση. Double – double o Nικ Καλάθης με 14π. και 11 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να εντυπωσιάσει πήρε τη νίκη με 77-67 απέναντι στην Μπάγερν στο ΟΑΚΑ, παίρνοντας μια βαθιά βαθμολογική ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας στην Ευρωλίγκα με την Μπαρτσελόνα εκτός έδρας την Παρασκευή.

Κορυφαίος μακράν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που έκανε ρεκόρ καριέρας με 18 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης έφτασε στο double – double.

Καλάθης, Παππάς, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Γκιστ ήταν η αρχική 5άδα του Παναθηναϊκού. Μετά το 11-9 του πρώτου πενταλέπτου, οι πράσινοι έκαναν ένα σερί 11-1, με το δεκάλεπτο να λήγει 22-11. Ο Παναθηναϊκός έπαζε πολύ καλή άμυνα και γεγονός ήταν πως οι Βαυαροί δεν βρήκαν πολλά ελεύθερα σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη στατιστική να καταγράφει 1 λάθος και 6 ασίστ.

Οι πράσινοι έβγαλαν ενέργεια στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Λεκαβίτσιους να παίζει πολύ καλά στο πλάι του Καλάθη. Ο τελευταίος περιόρισε και αμυντικά τον Κόπονεν, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί μια διαφορά +/-10 πόντων και το ημίχρονο να λήγει 43-32. Καλύτερος όλων πάντως ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 11 πόντους και 2 ριμπάουντ, έχοντας καλύψει και το κενό του Θανάση Αντετοκούνμπο.

Οι Βαυαροί μπήκαν με σερί 7-2 για το 45-39 στο πρώτο δίλεπτο αναγκάζοντας τον Πιτίνο σε τάιμ άουτ, όπου ο Καλάθης τα άκουσε για την άμυνα του. O Γκιστ με συνεχή καλάθια έκανε το 51-41 στο 24’ φτάνοντας τους 12π. και ο Καλάθης που τον «τάιζε» στις 8 ασίστ. Ο Λεκαβίτσιους στο 27’ με το σκορ στο 55-48 μπήκε αντί του ομογενούς γκαρντ, με το δεκάλεπτο να λήγει 59-50.

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να ήλεγχε το ματς, αλλά η αδυναμία του στο ριμπάουντ κρατούσε κοντά στο σκορ τη γερμανική ομάδα (61-54 στο 31’), με τους πράσινους να εκδηλώνουν επιθέσεις μέσα από τη ρακέτα με Τόμας και Παπαπέτρου (18π.) για το 67-57 στο 33’. Η διαφορά συντηρούταν σταθερά γύρω στους 10 πόντους (71-61 στο 35’), με τον Καλάθη να φτάνει στο double – double (11π. και 10 ασίστ). Κάπως έτσι γράφτηκε ο επίλογος του ματς, με τους πράσινους να φτάνουν σε μια διαδικαστική νίκη με 77-67.

Tα δεκάλεπτα: 22-11, 43-32, 59-50, 77-67

Παναθηναϊκός: Τόμας 10 (5/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 2, Λάσμε, Παπαπέτρου 18 (6/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παππάς 4, Γκιστ 13 (6/8 δίποντα), Λεκαβίτσιους 1, Λοτζέσκι 11 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Καλάθης 14 (6/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μήτογλου 4.

Μπάγερν: Ντάνγκουμπιτς, Χομπς 3 (1), Κινγκ 3 (1), Κόπονεν 9 (1), Ραντόσεβιτς 5, Λούτσιτς 8 (1), Λο 5, Τζέντοβιτς 4 (7 ασίστ), Αμάιζε, Γιόβιτς 2, Μπαρτέλ 7 (6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 21 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα).