Ντέιβιντ Μπλατ 2018

Ευρωλίγκα: Πάλεψε όσο μπορούσε στη Μαδρίτη ο Ολυμπιακός (Βίντεο)

© Sputnik / Vladimir Astapkovich
0 0 0

Κουρασμένοι και χωρίς τον Μιλουτίνοφ οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 94-78 από τη Ρεάλ και βρέθηκαν εκτός 4άδας στη βαθμολογία. Φοβερός Μπόγρης με 12π. σε 20 λεπτά.

Η αποστολή του Ολυμπιακού ήταν ούτως ή άλλως δύσκολη στη Μαδρίτη και η απουσία του τραυματία Μιλουτίνοφ είχε κάνει πιο δυσχερή τη θέση του κόντρα στη Ρεάλ. Εν τέλει, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ηττήθηκε με 94-78 και έπεσε κάτω από την 4η θέση, αφού την ξεπέρασε η Αναντολού Εφές που νίκησε τη Χίμκι. Επόμενο ματς στην Ευρωλίγκα για τους «ερυθρόλευκους» με τη Χίμκι στο ΣΕΦ.

Στα του ματς, εντυπωσιακός ο Μπόγρης που έκανε ρεκόρ καριέρας με 12 πόντους και 3 ασίστ, ενώ στο σκοράρισμα βοήθησαν και οι Πρίντεζης (11), Ουίλιαμς – Γκος (12) και Λέντει (12), ενώ double – double έκανε ο Σπανούλης (12π., 11 ασίστ). Ράντολφ και Αγιόν απόντος Μιλουτίνοφ έκαναν θραύση στις δύο ρακέτες, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Καμπάτσο.

Ο αγώνας

Oυίλιαμς-Γκος, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μπόγρης ήταν η αρχική 5άδα του Ολυμπιακού. Πιο εντυπωσιακοί από τους 5π. και τις 3 ασίστ του Σπανούλη στο πρώτο 5λεπτο ήταν οι 6 πόντοι του Μπόγρη. Οι «ερυθρόλευκοι» πάντως στέκονταν εξαιρετικά (14-15), αλλά το ανησυχητικό ήταν ο τραυματισμός του Σπανούλη στο δάχτυλο που τον οδήγησε στον πάγκο, χωρίς ευτυχώς να έχει κάτι σοβαρό.

Απόντος Μιλουτίνοφ η Ρεάλ —φυσιολογικά- ακουμπούσε την μπάλα στο low post με το δεκάλεπτο να λήγει 28-23 και τους γηπεδούχους να έχουν 12/16, δείγμα των δυσκολιών του Ολυμπιακού στην άμυνα, κυρίως στη ρακέτα.

Με ένα γρήγορο 5-0 και τον Μπόγρη να φτανει στους 8, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (28-28), που έγινε πάντως επίσης γρήγορα 35-30 στο 13’. Οι παίκτες του Μπλατ συνέχιζαν όμως να βρίσκονται κοντά στο σκορ, με τη Ρεάλ να μην μπορεί να ξεφύγει πάνω από 4-5 πόντους, με τις δυο ομάδες να είναι αρκετά εύστοχες. Οι γηπεδούχοι όσο έβρισκαν λύσεις στην επίθεση ήταν αναμενόμενο πως θα κάνουν ένα ξέσπασμα (47-39 στο 18’), ενώ Αγιόν και Ταβάρες έκαναν πολλή δουλειά.

Το ψηλό σκορ τους εξυπηρετούσε και κάπως έτσι φτάσαμε στο 54-41 (2’35’’ πριν τη λήξη), με το ημίχρονο να λήγει 54-46 τη Ρεάλ να έχει επίσης εξωπραγματικό ποσοστό που πλησίαζει το 70% εντός παιδιάς και μόλις δύο λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να ελέγχουν το ματς και στην 3η περίοδο, με τον Ολυμπιακό να μειώνει στους έξι πόντους στο 23’ (60-54), όμως η Ρεάλ αντέδρασε και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 9 (72-63). Αγιόν αλλά κυρίως ο Καμπάτσο έκαναν μεγάλη ζημιά στους «ερυθρόλευκους», με τον πρώτο να έχει 13 πόντους με 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου ο Μπόγρης έφτασε τους 12 πόντους με 6/6, αλλά η Ρεάλ συντηρούσε μια διαφορά γύρω στους 10 πόντους (76-67 στο 34’). Λίγο η κούραση, λίγο κάποια φαλτσοσφυρίγματα (ο Ολυμπιακός δεν είχε εκτελέσει βολή στο δεύτερο μέρος) έφεραν το 86-72 στο 37’ και κάπου εκεί τελείωσε το ματς με το ταμπλό να γράφει στο τέλος 94-78.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 54-46, 72-63, 94-78

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 16 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Φερνάντεθ 8 (6/7 βολές), Καμπάτσο 13 (2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρέγιες 4, Αγιόν 13 (6/10 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κόψιμο), Ταβάρες 7 (3/3 δίποντα), Γιουλ 3 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντεκ 9 (2), Τόμπκινς 5 (1), Τέιλορ 11 (3/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 13 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Τουπάν, Σπανούλης 12 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 11 ασίστ, 1 λάθος), Τίμα 3 (1), Στρέλνιεκς 4, Βεζένκοβ 1, Πρίντεζης 11 (5/9 δίποντα), Παπανικολάου 7 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Μπόγρης 12 (6/6 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΛεΝτέι 15 (6/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)