Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός

Ευρωλίγκα: Έπεσε μαχόμενος στη Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός (Βίντεο)

© Φωτογραφία: Twitter/Barça Basket
0 20

Οι «πράσινοι» κοίταξαν στα ίσα την Μπαρτσελόνα στην έδρα της, αλλά τελικά ηττήθηκαν με 79-68. Εξαιρετικός για άλλο ένα βράδυ ο Ιωάννης Παπαπέτρου, αλλά δεν έφτανε.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε σε άλλο ένα εκτός έδρας ματς από την Μπαρτσελόνα με 79-68 τους πράσινους να έχουν πλέον ρεκόρ 8-10. Οι πράσινοι κυνήγησαν την υπέρβαση στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», όμως τα 31-17 στα ριμπάουντ τα λέει όλα, αφού μόνο ο Σεραφέν είχε 6 επιθετικά, ενώ δεν βρήκαν τρόπο να σταματήσουν τον Ερτέλ που σταμάτησε στους 23π. Φοβερός και απόψε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 17π., 3 ριμπ και 4 κλεψίματα, με τον Καλάθη να μένει σε ρηχά νερά με 5 ασίστ αλλά και 3 λάθη. Επόμενο ματς με τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας.

Ο αγώνας

Με Καλάθη, Παππά, Παπαπέτρου, Γκιστ και Τόμας ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 0/3 εντός παιδιάς, σε αντίθεση με τους πράσινους που με δύο τρίποντα από Καλάθη και Γκιστ προηγήθηκαν 0-6. Πολύ γρήγορα πάντως η Μπαρτσελόνα με 5π. του Ερτέλ έκανε το 7-6 στο 5’, με τους πράσινους να έχουν 0/6 δίποντα και τρία φάουλ.  Στο μεταξύ, ο Ερτέλ συνέχιζε το βιολί του φτάνοντας κιόλας τους 10π. με απόλυτη ευστοχία για το 12-10 στο 7’.

​Το δεύτερο φάουλ (έκτο ομαδικό) του Λάσμε έφερε τον Παπαγιάννη, με τον Παππά να ισοφαρίζει σε 13-13 με τρίποντο και το δεκάλεπτο να λήγει 17-13. Ο Παναθηναϊκός κρατιόταν στο ματς χάρη στα 3/5 τρίποντα, καθώς είχε μόλις 2/10 δίποντα, ενώ τουλάχιστον είχε κρατήσει χαμηλά το ρυθμό, αλλά οι Ερτέλ, Πάνγκος έκαναν εξαιρετική δουλειά και με τον Καλάθη.

Το 17-13 σε ένα λεπτό στο δεύτρο δεκάλεπτο έγινε 21-14, με τον Παπαγιάννη να ξαναμπαίνει αντί του Γκιστ. Ο Πιτίνο ανακάτευε συνεχώς την τράπουλα, περνώντας και τον Λεκαβίτσιους, παίζοντας και με τρεις ψηλούς με το σκορ πλέον όμως να είναι 23-14 στο 12’. Πέρα από τα σουτ, ο Παναθηναϊκός έχανε και βολές (3/6), μειώνοντας πάντως σε 25-20, με τους γηπεδούχους να μην είναι σε καλό βράδυ, αλλά τους πράσινους να είναι ακόμα χειρότεροι.  Το επιθετικό κρεσέντο του Παπαπέτρου (10π. σε  16’) έφερε το 32-31 στο 19’, ενώ ο Καλάθης είχε 5π. και 4 κλεψίματα.

​Ο Γκιστ με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε 34-34, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Κλαβέρ και το ημίχρονο να λήγει 37-36.

Με Καλάθη και Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά 37-40 για πρώτη φορά μετά το 4-6. Οι πράσινοι πίεζαν πολύ στην άμυνα, αν και η Μπάρτσα έπαιζε με δύο χειριστές, χάρη κυρίως σε Λεκαβίτσιους και Παπαπέτρου. Το 39-42 με σερί 14-0 έγινε μέσα σε δύο λεπτά 53-42, με τον Παναθηναϊκό να έχει καταρρεύσει σε άμυνα κι επίθεση. Οι πράσινοι πλησίασαν στους 4 (56-52) χάρη στα τρίποντα Παπαπέτρου και Λεκαβίτσιους, όμως άρχισε να χάνει πολλά ριμπάουντ, με τον Σεραφέν να έχει 4 επιθετικά, με το δεκάλεπτο να λήγει στο 56-52.

Με Γκιστ και «Λέκα» έγινε το 56-56 με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι – καλάθι, αλλά τον Σεραφέν να έχει 6 επιθετικά ριμπάουντ. O Γάλλος έκανε 4ο φάουλ στο 35’ και πήγε στον πάγκο, αλλά σε εκείνο το σημείο η Μπάρτσα με τρίποντο του Κούρικ έκανε το 69-63.  Στο τελευταίο κρίσιμο 3λεπτο η Μπάρτσα κρατούσε μια καλή διαφορά 7 πόντων (72-65), ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος και το ματς έληξε 79-68.

Τα δεκάλεπτα: 17 – 13, 37 – 36, 56-52, 79-68

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 14 (5/5 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο), Πάνγκος 2, Ρίμπας 3 (1), Σίνγκλετον 3 (1), Χάνγκα 7 (1), Ερτέλ 23 (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Οριόλα 4, Κούρικ 8 (2), Κλαβέρ 8 (1), Τόμιτς 7 (7 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 6 (1), Παπαγιάννης 2, Λάσμε 4, Παπαπέτρου 17 (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παππάς 5 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Γκιστ 8, Λεκαβίτσιους 8 (2/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 8 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 8 (4/5 δίποντα)