Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη στο Hopman Cup στο Περθ

Τένις: Μεγάλες νίκες για Σάκκαρη και Τσιτσιπά (Βίντεο)

© AP Photo / Trevor Collens
1 0 0

Οι δύο εκπρόσωποι μας στο Αυστραλιανό ΟΡΕΝ πήραν πανηγυρικά την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο του τουρνουά επί των Γέλενα Οσταπένκο και Μάριο Μπερετίνι. Οι αντίπαλοι τους στους 64.

Τόσο η Μαρία Σάκκαρη, όσο και ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησαν νικηφόρα στο Αυστραλιανό ΟΡΕΝ.

Μεγάλη πρόκριση πήρε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επικρατώντας με 2-1 σετ (6-1, 3-6, 6-2) της Γέλενα Οσταπένκο, Νο22 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, παίρνοντας την πρόκριση  για τον 2ο γύρο της διοργάνωσης.

Όπως μας πληροφορεί το ΑΠΕ – ΜΠΕ, η Σάκκαρη, Νο 43 στην κατάταξη της WTA, χρειάστηκε 1 ώρα και 51 λεπτά για να φτάσει στη νίκη, ενώ στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Άστρα Σάρμα.

Όσον αφορά στον Στέφανο Τσιτσιπά, πήρε παλληκαρίσια πρόκριση με ανατροπή κόντρα στον Ιταλό Ματέο Μπερετίνι, Νο52 της παγκόσμιας κατάταξης. Ο 20χρονος άσος νίκησε 6-7 (3), 6-4, 6-3, 7-6 (4).

Παράλληλα, έγραψε ιστορία, μιας και έγινε ο πρώτος Έλληνας που πήρε νίκη στη διοργάνωση, μπόρεσε να προκριθεί για πρώτη φορά στην καριέρα του στους «64» του Αustralian Open, αλλά και τέταρτη συνεχόμενη στον 2ο γύρο ενός Grand Slam.

Το ματς διήρκεσε κάτι λιγότερο από τρεις ώρες και περιμένει πλέον στον 2ο γύρο τον Σέρβο Βίκτορ Τροΐτσκι.