Σήμα ΑΕΚ

Νίκη της ΑΕΚ απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα με 4-0

© Φωτογραφία : Menelaos Myrillas / SOOC
0 0 0

Νίκη 4-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε, σήμερα, η ΑΕΚ, σε ένα ματς με συντελεστή δυσκολίας υψηλότερο του μετρίου και μετά από τέσσερις μήνες από την τελευταία φορά που πέτυχε κάτι αντίστοιχο.

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, η ΑΕΚ νίκησε με 4-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες».

Δύο γκολ πέτυχε, σύμφωνα με το ΑΜΠΕ, ο Πόνσε (45΄, 45+3΄) και από ένα οι Μάνταλος (5΄πεν.), Μιχαήλ (21΄ αυτογκόλ) για τους πρωταθλητές που είχαν και τρία δοκάρια στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Super League. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μπάρκας απέκρουσε πέναλτι του Αθανασιάδη.

Ισως ήταν η επιστροφή του Τάσου Μπακασέτα μετά από μακροχρόνια απουσία, ίσως το σύστημα «α-λά Χιμένεθ» που επιστράτευσε ο Ουζουνίδης, με τρεις (Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Μπακάκη) στην άμυνα. Το αποτέλεσμα, πάντως, ήταν να πετύχει η ΑΕΚ μια νίκη σε ματς με συντελεστή δυσκολίας υψηλότερο του μετρίου. Σημειωτέον, άλλωστε, ότι πέρασαν τέσσερις μήνες από την τελευταία φορά που πέτυχε κάτι αντίστοιχο με τη νίκη στην Τρίπολη (1η Σεπτεμβρίου).

Η νίκη ήλθε με χαρακτηριστική ευκολία, όταν μόλις στο 3ο λεπτό ο Αποστολόπουλος ανέτρεψε τον Πόνσε μέσα στην περιοχή. Πέναλτι το οποίο αξιοποίησε ο αρχηγός Πέτρος Μάνταλος, ανοίγοντας το σκορ στο 5΄. Ακολούθησαν δύο δοκάρια σε αριστοτεχνικό πλασέ του Λιβάγια (17') και κεραυνό του Μπακασέτα (19΄) πριν πραγματοποιηθεί το 0-2 με αυτογκόλ του Μιχαήλ που προσπάθησε να παρέμβει σε σέντρα του Γκάλο στο 21΄.

Στο τέλος του ημιχρόνου ανέλαβε δράση ο πρώτος σκόρερ της Ενωσης, Εζέκιελ Πόνσε. Στο 45΄ με κεφαλιά από κόρνερ του Γκάλο και στο 45+3΄ ξανά με το κεφάλι μετά από μεταβίβαση του Λιβάγια, ο Αργεντινός διαμόρφωσε το 0-4 και έφτασε τα 9 γκολ στη Super League, δύο λιγότερο από τον επικεφαλής του πίνακα των σκόρερ, Ευθύμη Κουλούρη.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε υπό τις έντονες αποδοκιμασίες των οπαδών του ΠΑΣ προς τους παίκτες των γηπεδούχων.