Ολυμπιακός Παπανικολάου

Ολυμπιακός: Εύκολο βράδυ κόντρα στη Χίμκι (Βίντεο)

© Sputnik / Anton Denisov
0 10

Οι «ερυθρόλευκοι» χάρη στην άμυνα τους νίκησαν στο ΣΕΦ με 71 - 57 τη ρωσική ομάδα, που έπαιξε χωρίς τον Αλεξέι Σβεντ, με κορυφαίους τους Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ.

Αποστολή εξετελέσθη για τον Ολυμπιακό που χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα νίκησε στο ΣΕΦ τη Χίμκι με 71-57 και έφτασε το ρεκόρ του στο 12-7, παραμένοντας στο κυνήγι της 4ης θέσης.

Με εξαίρεση ένα κακό διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου έμειναν για 5’ άποντοι, οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν επί της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα (χειροκροτήθηκε πριν από το ματς) και με κορυφαίους τους Κώστα Παπανικολάου και Νίκολα Μιλουτίνοφ πήραν τη νίκη. Από τη ρωσική ομάδα, από την οποία έλειπε ο τραυματίας Σβεντ, ξεχώρισαν οι Μίκι και Κρόκερ, αλλά με 5/21 τρίποντα δεν μπορούσαν να ελπίζουν σε πολλά.👌👌 pic.twitter.com/omzFIrWwyz

Ο αγώνας.

Γκος, Σπανούλης, Βεζένκοφ, Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ ήταν η αρχική 5άδα του Ολυμπιακού που ξεκίνησε με 2/4 τρίποντα για το 8-3 και πολύ καλή άμυνα.  Ο Σπανούλης που είχε ήδη τρεις ασίστ έκανε το 12-3 στο 5’ και ο Μιλουτίνοφ στον αιφνιδιασμό το 14-3, με τον Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ- άουτ.  Το σκορ έγινε 16-9 με ένα μικρό σερί των Ρώσων, με το δεκάλεπτο να λήγει 20-11. Ο Ολυμπιακός με πρώτο σκόρερ τον Πρίντεζη που είχε έξι πόντους, ήλεγχε το ματς. Η Χίμκι είχε ήδη σουτάρει επτά τρίποντα (ευστόχησε μόνο σε ένα) και επιτέθηκε κοντά στο καλάθι μόνο όταν βγήκε ο Μιλουτίνοφ.😤😤@NMilutinov has that POWER!#7DAYSMagicMoment pic.twitter.com/kuIqW3heeU

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός κόλλησε στην επίθεση κι έκανε 5’ να σκοράρει (τρίποντο Παπανικολάου για το 23-18), ενώ η Χίμκι είχε φτάσει τα 6 επιθετικά ριμπάουντ για το 23-20 στο 18’. Οι Ρώσοι είχαν αναθαρρήσει από το κακό δεκάλεπτο του Ολυμπιακού, αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Το 23-20 έγινε 32-22 με ηγέτη τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Ο Σέρβος σέντερ έκανε τη διαφορά στο γήπεδο, έχοντας 10π. και 2 ριμπάουντ. Ο Ολυμπιακός στο «μπλακ – άουτ»  έμεινε μπροστά στο σκορ χάρη στην άμυνα του. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Ρώσοι πέτυχαν μόλις 11 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο οι ερυθρόλευκοι για περίπου πέντε λεπτά έμειναν χωρίς καλάθι και στη συνέχεια πέτυχαν 12 πόντους.The DEEP three to end the first-half from Strelnieks! 🚨#7DAYSMagicMoment pic.twitter.com/4v8IkjqQ39

Χάρη στον Βεζένκοφ το σκορ έγινε 38-24 στο 22’, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί χωρίς πολύ κόπο μια διψήφια διαφορά που έφτασε και τους 15 (43-28 στο 24’) και τους 20 πόντους(48-28 στο 26’).  Μπροστάρης στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ο φορμαρισμένος Παπανικολάου που είχε 14π. με 4/7 τρίποντα και 6 ριμπάουντ. Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν για Όσκαρ με τους Ρώσους να έχουν πετύχει μόλις 14 πόντους στην περίοδο και τον Στρέλνιεκς με τρίποντο να γράφει το 55-36 στο φινάλε. Printezis Piledriver off the steal! #7DAYSMagicMoment pic.twitter.com/SRMfUW7taq

Οι γηπεδούχοι είχαν βάλει το νερό στο αυλάκι και στο 4ο δεκάλεπτο απλά έκαναν διαχείριση του αγώνα. Στο τελευταίο 5λεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν λάθη, δίνοντας στη Χίμκι το δικαίωμα να μειώσει στους 12 (62-50) με το ματς να λήγει τελικά με 71-57.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 32-22, 55-36, 71-57

Ολυμπιακός: Γκος 3 (1), Τουπαν, Σπανούλης 6 (9 ασίστ, 5 λάθη), Τίμα, Μιλουτίνοβ 13 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 11 (3), Βεζένκοφ 14 (2), Πρίντεζης 10 (8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 14 (4), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι

Χίμκι: Μποστ 3 (1), Κρόκερ 10 (2), Βιάλτσεβ 2, Γκριν, Ζαΐτσεβ, Μάρκοβιτς 2, Γκιλ 9 (1), Γκουμπάνοβ, Ζούμπκοβ, Τζένκινς 4, Τόμας 6, Μίκι 21 (2)