Γιάννης Σφαιρόπουλος

Η Μακάμπι του Σφαιρόπουλου «έσπασε» το σερί της Μπαρτσελόνα

© AP Photo / Bulent Kilic
0 0 0

Δεν χρειάστηκε παραπάνω από ένα δεκάλεπτο εκπληκτικής απόδοσης για την Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ούτως ώστε να κάμψει την αντίσταση της Μπαρτσελόνα. Επίσης, η Φενερμπαχτσέ πέτυχε την 17η νίκη της στην Ευρωλίγκα.

Η «Ομάδα του Λαού» χρειάστηκε μόλις ένα ονειρικό δεύτερο δεκάλεπτο για να επικρατήσει της Μπαρτσελόνα στο Τελ Αβίβ με 99-83, για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, δίνοντας τέλος στο αήττητο σερί των πέντε νικών των «μπλαουγκράνα».

Κατά το διάστημα αυτό η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 34-15 μετρώντας 8 τρίποντα.

Η Μακάμπι πλέον βελτίωσε το ρεκόρ της σε 8-11.

Κορυφαίοι παίκτες για την Μακάμπι ήταν οι Ταρίκ Μπλακ (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Τζόνι Ο'Μπράιαντ (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Σκότι Ουίλμπεκιν (15π.).

Συνεχίζοντας, αναφορικά με τα άλλα παιχνίδια της βραδιάς, στη Μόσχα, η ΤΣΣΚΑ βρισκόταν σε λήθαργο για τρία δεκάλεπτα, με την Μπάγερν Μονάχου να ελέγχει το παιχνίδι. Ωστόσο, η «Ομάδα του Στρατού» αφυπνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας στη νίκη με 77-70 με ανατροπή.

Σύμφωνα με το ΑΜΠΕ, με τη νίκη της αυτή, η ομάδα της Μόσχας αύξησε σε 14-5 το ρεκόρ της, ενώ οι Γερμανοί υποχώρησαν στο (9-10).

Μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ο Ουίλ Κλάιμπερν, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και κανένα λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Τέλος, η πρωτοπόρος της διοργάνωσης Φενερμπαχτσέ πέρασε νικηφόρα με 82-64 από την έδρα της Γκραν Κανάρια, πανηγυρίζοντας τη 17η νίκη της και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στη 13η τους ήττα.

Πρώτος σκόρερ των Τούρκων ο Νίκολα Κάλινιτς με 16 πόντους, ενώ διακρίθηκαν ακόμη οι Γιαν Βέσελι (13π., 7ρ.) και Κώστας Σλούκας (11π., 6ασ., 3κλ.).