Ζαλγκίρις - Παναθηναϊκός

Παναθηναϊκός: Ήττα – μαχαιριά στο Κάουνας (Βίντεο)

© Φωτογραφία: Twitter/BC Zalgiris Kaunas
0 10

Το Τριφύλλι ηττήθηκε και στη Λιθουανία από τη Ζαλγκίρις με 82-69 και πλέον η υπόθεση πρόκριση στην 8άδα της Ευρωλίγκας γίνεται πολύ δύσκολη. Πάλεψαν οι Καλάθης και Τόμας.

Ο Παναθηναϊκός σε ένα εκτός έδρας ματς που είχε χαρακτήρα τελικού στάθηκε και πάλι κατώτερος των περιστάσεων και ηττήθηκε από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 82-69 μένοντας στις 8 νίκες (τον έπιασαν οι Λιθουανοί, έπεσε στη 12η θέση) κι έχοντας μόλις μία εκτός έδρας νίκη στην Ευρωλίγκα.

Αιτίες της νέας ήττας του Τριφυλλιού, που πήγε στο ημίχρονο με 37-33 υπέρ του, ήταν η κακή άμυνα στο δεύτερο μέρος (δέχτηκε σχεδόν 50 πόντους), η κακή δημιουργία (15 ασίστ και 14 λάθη) το «μπλακ άουτ» στο τρίτο δεκάλεπτο και για άλλη μια φορά το κακό μακρινό σουτ (5/18 τρίποντα). Για τους πράσινους ο Νικ Καλάθης είχε 11π. με 6 ασίστ, όσους και ο Τόμας, ενώ θετικοί ήταν οι Μήτογλου και ο Κιλπάτρικ στο ντεμπούτο του. Για τη γηπεδούχο Ζαλγκίρις τη μεγάλη ζημιά έκαναν στον Παναθηναϊκό οι Άαρον Ουάιτ και Γκριγκόνις.

Ο αγώνας

Καλάθης, Παπαπέτρου, Κιλπάτρικ, Τόμας και Γκιστ ξεκίνησαν για τον Παναθηναϊκό. Οι πράσινοι έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα χτυπώντας στο ανοιχτό γήπεδο με 0-9 με 5π. από Τόμας  και τον «Σάρας» να καλεί τάιμ άουτ στο 4-11. Στο 7’ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-15, με μοναδικό πρόβλημα να είναι τα χαμένα ριμπάουντ. Το 7-18 με ένα μικρό σερί της Ζαλγκίρις έγινε 13-19, το οποίο ήταν και σκορ δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός είχε μηδέν βολές και μηδέν επιθετικά ριμπάουντ, αλλά παράλληλα 3 κλεψίματα και 9/14 σουτ.

Με τέσσερις σερί πόντους από τον Παπαγιάννη το σκορ έφτασε στο 16-26, όμως οι γηπεδούχοι με ένα 5-0 μείωσαν, αναγκάζοντας τον Πιτίνο σε τάιμ άουτ. Όμως με Γκριγκόνις και Ντέιβις η Ζαλγκίρις όχι μόνο μάζεψε τη διαφορά, αλλά με καλάθι του Τόμπσον πέρασε μπροστά με 27-26 (σερί 11-0) στο 15’, με τους πράσινους να μην έχουν απάντηση στο ψηλό σχήμα των Λιθουανών. Με δικό του 7-0 ο Παναθηναϊκός έκανε το 29-35 στο 18’, έχοντας γυρίσει σε ζώνη. Τελικά, το δεκάλεπτο έληξε 33-37 με άστοχο τρίποντο του εορτάζοντα Θανάση Αντετοκούνμπο. Στα αξιοσημείωτα ότι ο Παναθηναϊκός δεν εκτέλεσε βολές στο πρώτο ημίχρονο (εκτέλεσε τις πρώτες σε όλο το ματς στα 52’’ πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου!), είχε όμως βάλει 18 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έφτασε τα 9 λάθη και η Ζαλγκίρις με ένα 8-0 έφτασε στο 41-37 στο 22’, ενώ είχε και το μπόνους των βολών (τρία επιθετικά οι πράσινοι!), με τον Παππά να έχει τρία. Ο Παναθηναϊκός (9 σερί χαμένες επιθέσεις) έμοιαζε ζαλισμένος, η Ζαλγκίρις με τον Άαρον Ουάιτ είχε βρει μομέντουμ και με 13-0 έκανε το 46-37 στο 24’. Οι φιλοξενούμενοι ήταν τόσο κακοί που σημείωσαν το πρώτο καλάθι στο 25’ με τον Κιλπάτρικ. Με δικό του μικρό σερί (7-0) ο Παναθηναϊκός μείωσε 48-46 και χάρη κυρίως στον Μήτογλου (7π., 5 ριμπ.) αλλά και στον Κιλπάτρικ το δεκάλεπτο τελείωσε 52-51.

Πάλι οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο δεκάλεπτο για το 59-51, αποκτώντας πάλι μομέντουμ, ενώ ο Γουόλκαπ με γκολ – φάουλ στο 32’ έκανε το 62-53, με τον Παναθηναϊκό να έχει κάκιστες επιλογές στην επίθεση. O Τόμας απάντησε στο τρίποντο του Ουόλτερς για το 65-59 στο 35’ στη συνέχεια όμως έχασε μια καθοριστική επίθεση κι έγινε το 67-59. Οι Λιθουανοί στα 36’ απέκτησαν και το μπόνους των βολών, το μακρινό σουτ έλειπε από τον Παναθηναϊκό και το 69-61 έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στα 2’13’’ για τη λήξη η διαφορά έφτασε τους 15 (76-61) για τελειώσει το ματς με 82-69.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-37, 52-51, 82-69

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10 (4/7 δίποντα, 3 κλεψίματα), Γουόλτον 9 (1), Τόμπσον 4, Γουόλτερς 10 (2), Γουόκαπ 5, Γιανκούνας 9, Μιλάκνις 0/4 σουτ, Γουάιτ 15 (6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Γιοκουμπάιτις, Γκριγκόνις 13 (2), Ουλανόβας 7 (1).Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 14 (3/4 τρίποντα, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4, Λάσμε, Παπαπέτρου 4, Παππάς 3 (1), Γκιστ 8 (4/8 δίποντα), Λεκαβίτσιους 3 (1), Κιλπάτρικ 11 (4/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 11 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 7 (6 ριμπάουντ).