Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Ρότζερ Φέντερερ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέκλεισε τον Ρότζερ Φέντερερ! (Φωτογραφίες, βίντεο)

© Φωτογραφία: Twitter/@StefTsitsipas
0 20

Ο Έλληνας πρωταθλητής στη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του, προκρίθηκε στους 8 του Αυστραλιανού OPEN, επικρατώντας με 3-1 σετ. Τι δήλωσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς λίγα λεπτά μετά τον θρίαμβό του.

Μεγάλες στιγμές για το ελληνικό τένις και τον Στέφανο Τσιτσιπά, καθώς ο 20χρονος πρωταθλητής μας νίκησε με 3-1 σετ τον θρυλικό Ρότζερ Φέντερερ και πρικρίθηκε στους 8 του Αυστραλιανού OPEN.

«Είμαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον κόσμο» δήλωσε λεπτά μετά τον θρίαμβό του.

To πρώτο σετ κρίθηκε σε ένα τρομερό tie — break με 7-6 υπέρ του Φέντερερ. Ο Ελβετός το κατέκτησε μετά από 24 πόντους (13-11). Οι δυο παίκτες είχαν από 3 χαμένα set point, μέχρι τελικά ο Φέντερερ να κάνει το mini-break στο 4ο set point του.

Στο δεύτερο σετ ο Έλληνας αθλητής έκανε ένα πολύ καλό tie-break, προηγήθηκε με 3-0 και από το 3-3 κέρδισε 4 συνεχόμενους πόντους, κατακτώντας το με 7-6, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ. αγώνας, Ήταν ένα σετ αγωνιώδες, με τους δύο πρωταθλητές να πηγαίνουν πόντο-πόντο, γκέιμ-γκέιμ

Μεγάλη ευκαιρία έχασε στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς, που είχε για πρώτη φορά break points στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με 15-40. Ο πολύπειρος όμως Φέντερερ κέρδισε τους 4 επόμενους πόντους και ισοφάρισε σε 4-4, αλλά ο πρωταθλητής μας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη! Στο 6-5 έκανε το πρώτο break σε ολόκληρο τον αγώνα και κατέκτησε το 3ο σετ με 7-5!

Μεγάλη μάχη είχαμε και στο 4ο σετ, όπου ο Τσιτσιπάς κρατώντας το σερβίς του προηγήθηκε 4-3 και λίγο μετά από λάθος του Φέντερερ έκανε το 5-4! O Ελβετός έμεινε ζωντανός καθώς κατάφερε να κερδίσει το service game του στο 10ο game του 4ου σετ για το 5-5 και να δώσει ακόμα παράταση στον αγώνα. Ο Τσιτσιπάς με ευκολία έκανε το 6-5, όμως ο αντίπαλος του ισοφάρισε και πήγαμε εκ νέου σε tie-break. O Έλληνας πρωταθλητής προηγήθηκε 2-0, ισοφαρίστηκε, το tie-break πήγαινε πόντο — πόντο, ώσπου έκανε το 6-5, είχε match point κι έκανε το 7-5, κατακτώντας το σετ με 7-6 και παίρνοντας τη μεγάλη πρόκριση με 3-1 σετ.

Τα σετ: 6-7(11), 7(3)-6, 7-5, 7-6(5)

​Ο αγώνας διήρκεσε 4 ώρες και κρίθηκε game — game, πόντο — πόντο, με τον Τσιτσιπά να παίρνει το 4ο σετ στο tie-break με 7-5!