Τζέιμς Γκιστ

Παναθηναϊκός: Ξέσπασε στον Ήφαιστο μετά τη Ζαλγκίρις

© Φωτογραφία: Twitter/Panathinaikos BC
0 10

Οι «πράσινοι» μετά την ήττα στη Λιθουανία νίκησαν εύκολα στη Λήμνο με 84-62 τους νεοφώτιστους, έχοντας ως κορυφαίους τους ΝτεΣόν Τόμας και Τζέιμς Γκιστ που αμφότεροι σκόραραν 15 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League επικράτησε στη Λήμνο του Ηφαίστου με 84-62. Οι «πράσινοι» μετά το στραπάτσο από τη Ζαλγκίρις, επέστρεψαν στις νίκες, έχοντας κορυφαίους τους ΝτεΣόν Τόμας (15π., 9 ριμπ.) και Τζέιμς Γκιστ (15π.). Την επόμενη αγωνιστική, ο Ήφαιστος θα παίξει στη Νέα Σμύρνη με τον Πανιώνιο (26/1 στις 15:30), ενώ ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί τον Άρη (28/1 στις 19:00).

Πριν από τον αγώνα, οι δυο ομάδες όπως και όλοι οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο ματς, τίμησαν τη μνήμη του Νίκου Σαμαρά, του τόσο πρόωρα χαμένου, κορυφαίου Έλληνα βολεϊμπολίστα, του οποίου το όνομα φέρει το κλειστό της Λήμνου.

Παράλληλα, στο ημίχρονο ο Ήφαιστος τίμησε τον Νικ Καλάθη για την προσφορά του στο ελληνικό μπάσκετ, καθώς ο ομογενής γκαρντ κατάγεται από το νησί του βορείου Αιγαίου.

H ομάδα του Ρικ Πιτίνο μπήκε δυναρά από τα πρώτα λεπτά, έδειξε διάθεση στην άμυνα και προηγήθηκε από νωρίς με διψήφια διαφορά. Με το σκορ στο 8-12, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 8-0 και ξέφυγαν με 8-20 στο 9′.

Στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 18 πόντους (20-38) στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους πάντως να μειώνουν στους 14 (27-41) στο ημίχρονο.

Πάντως, οι «πράσινοι» δεν χαλάρωσαν στο δεύτερο μέρος, καθώς ξέφυγαν στη διαφορά ακόμα και με 22 πόντους  (30-52 στο 23′). Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικό, με τον Ήφαιστο να αδυνατεί να ρίξει τη διαφορά και να γίνει απειλητικός και τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο ρελαντί στη νίκη.

Ο Κιλπάτρικ, με την είσοδο του ματς στο τελευταίο τρίλεπτο έκανε το 59-79 με τον 11ο πόντο του στο παιχνίδι, για να κλείσει τελικά το ματς με 62-84.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-41, 45-65, 62-84

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 7 (2/9 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 12 (8 ριμπάουντ), Γουίγκινς 3, Σμιθ 16 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη), Φρεϊμάνις 11 (1/7 τρίποντα), Μανωλόπουλος 5 (1), Μούρτος 4, Σταμάτης 2, Διαμαντάκος, Γόντικας 2, Μπακέας, Γαρέζος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 15 (5/8 δίποντα, 5/6 βολές), Καλάθης 3 (1/7 σουτ, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Μήτογλου 3, Κιλπάτρικ 11 (2/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 6, Παππάς 8 (2/6 τρίποντα), Καλαϊτζάκης, Βουγιούκας 3, Αντετοκούνμπο 9 (1), Λεκαβίτσιους 2, Τόμας 15 (6/9 δίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ)