Προμηθέας Πατρών

Basketball CL: Έτοιμος να γράψει ιστορία ο Προμηθέας (Βίντεο)

© Φωτογραφία: Facebook/Promitheas Patras BC
0 0 0

Η ομάδα της Πάτρας με κορυφαίο τον Γκίκα νίκησε στην έδρα της τη Στρασμπούρ με 77-64 και είναι αγκαλιά με την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης στην παρθενική της συμμετοχή.

Αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League βρίσκεται ο Προμηθέας Πάτρας που επικράτησε της Στρασμπούρ με 77-64 (υπερκαλύπτοντας και τη διαφορά του 1ου αγώνα) και πέτυχε την 8η νίκη του, που τον φέρνει με το ενάμιση πόδι στους «16».

Παράλληλα, η νίκη τον καθιστά και μεγάλο φαβορί για την 2η θέση στον 4ο Όμιλο (θέση που θα του επιτρέψει ν’ αγωνιστεί με μία από τις ομάδες που θα καταλάβουν την 3η θέση στους άλλους ομίλους με τη ρεβάνς στην Πάτρα).

Πλέον, ο Προμηθέας χρειάζεται μία νίκη στις εναπομείνασες δύο αγωνιστικές για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση, η οποία δεν αποκλείεται να έρθει και απόψε σε περίπτωση ήττας της Οστάνδης από την Μπαϊρόιτ.

Κορυφαίος των νικητών, όπως σημειώνει το ΑΠΕ – ΜΠΕ, ήταν ο Νίκος Γκίκας με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και κανένα λάθος σε 23 λεπτά συμμετοχής, ενώ από τους Γάλλους ξεχώρισε ο Γιουσουφά Φαλ με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 39-41, 55-51, 77-64

Ο Προμηθέας τα βρήκε δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο, απέναντι στη Στρασμπούρ, η οποία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (22-24) και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο με την ίδια διαφορά (39-41). Ωστόσο, με το… καλημέρα της τρίτης περιόδου οι Αχαιοί ενεργοποίησαν την άμυνά τους και με τους Μέιερ, Γκίκα να δίνουν το σύνθημα της αντεπίθεσης από τα 6.75, o Προμηθέας έτρεξε επιμέρους σκορ 14-3 και στο 27΄ όχι μόνο πήρε το προβάδισμα, αλλά εξασφάλισε και μία διαφορά +9 πόντων (53-44). Οι Γάλλοι αντέδρασαν μειώνοντας σε 55-51 στο 30΄, αλλά μέχρι εκεί… Στο 33΄ η ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε ένα σερί 10-0, ξεφεύγοντας με +14 πόντους (65-51) και μπαίνοντας πρόωρα σε τροχιά νίκης.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 11 (1), Ελις 6, Γκίκας 16 (2), Λίποβι 2, Μέιερ 11 (3), Χολ 13 (2), Κασελάκης 4, Κατσίβελης 5, Παρκς 2, Σαλούστρος 5 (1), Τσαϊρέλης 2.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Κόλινς 10, Φαλ 12, Γκριν 6 (1), Λανγκ 8 (2), Ενζελί 2, Τραορέ 10, Πιετρούς, Μπεϊχούρστ, Εντι 11 (2), Σερόν 5.