ΟΑΚΑ 2016 Κύπελλο

Κύπελλο Ελλάδος: Ματσάρα στην Τρίπολη, o Aστέρας την πρόκριση (Βίντεο)

© Φωτογραφία : Menelaos Myrillas / SOOC
0 10

Στον καλύτερο, ως τώρα, αγώνα της διοργάνωσης, οι Αρκάδες σε ένα συγκλονιστικό ματς στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» νίκησαν με 5-3 την ΑΕΛ και πέρασαν στα προημιτελικά.

Στο καλύτερο μέχρι τώρα ματς της διοργάνωσης, ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε με 5-3 την ΑΕΛ, σε έναν αγώνα με φοβερή διακύμανση, οπότε σε συνδυασμό με το 3-2 του πρώτου ματς, πήρε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Χαρακτηριστικό είναι πως στο 75’ όταν έγινε το 3-3 από την ΑΕΛ, οι «βυσσινί» είχαν σκορ πρόκρισης, όμως δέκα λεπτά μετά είχε γίνει το 5-3 και η πρόκριση τελικά πήγε στους Αρκάδες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 7’. Ο Καλτσάς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Ζίζιτς να προσπαθεί να μπει στην πορεία της μπάλας αλλά την βρήκε με τον ώμο και την έστειλε στο βάθος της εστίας της ομάδας του. Η ΑΕΛ έδειξε να επηρεάζεται από το εις βάρος της γκολ, με τον Φερνάντεθ στο 22’ να έχει άλλη μια καλή φάση για τον Αστέρα.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τους γηπεδούχους να απειλούν εκ νέου στο 39’ με τον Κώτσιρα, όμως στο επόμενο λεπτό έγινε το 2-0. Σε εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά ο Ορτέγκα στο πρώτο δοκάρι με κεφαλιά διπλασίασε το σκορ για την ομάδα του, δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στους Αρκάδες.

Η ΑΕΛ πλέον κυνηγούσε δύο γκολ για να προκριθεί και στο 52’ μείωσε σε 2-1 με τον Ακόστα. Ο Ντέλετιτς έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Ισπανός με σουτ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Λίγο μετά, στο 58’ ο Βαλιέντε με κοντινό σουτ διαμόρφωσε το 3-1, όμως οι «βυσσινί» δεν είχαν παραδώσει τα όπλα, κσθώς ύστερα από δυο λεπτά ο Σικάβκα με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 3-2, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ματς.

Έτσι φτάσαμε στο 75’, όταν ο Ζίζιτς, που με αυτογκόλ είχε κάνει το 1-0, εκτέλεσε φάουλ η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Αστέρα για το 3-3, δίνοντας σκορ πρόκρισης στην ΑΕΛ. Το φοβερό αυτό ματς μας επεφύλασσε κι άλλες συγκινήσεις, καθώς στο 78’ ο Καλτσάς με φοβερό σουτ διαμόρφωσε το 4-3 και πλέον  ο Αστέρας έψαχνε ένα γκολ πρόκρισης. Το πολυπόθητο γκολ ήρθε στο 85’. Ο Φερνάντεθ με πολύ ωραίο σουτ με το αριστερό νίκησε τον Κρίστινσον για το 5-3, σκορ που έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.