Ντάνιελ Ποντένσε

Κύπελλο Ελλάδος: «Καθάρισε» εύκολα και ο Ολυμπιακός (Βίντεο)

© Φωτογραφία: Facebook/Olympiacos FC
0 0 0

Μετά τον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός προκρίθηκε κι αυτός με άνεση στους «8», επικρατώντας με 3-1 της Ξάνθης στο «Γ. Καραϊσκάκης». Δύο γκολ ο Ποντένσε, έπαιξε και ο Σολδάνο.

Το 0-0 του πρώτου ματς στα Πηγάδια προμήνυε «μάχη» στον Πειραιά, όμως ο Ολυμπιακός (17 τελικές) δεν είχε όρεξη για… καρδιοχτύπια, νίκησε εύκολα 3-1 την Ξάνθη στο «Γ. Καραϊσκάκης» και προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Ντάνιελ Ποντένσε σκόραρε δις, ο Χασάν πέτυχε το 2-0, κόντρα σε μία Ξάνθη που δεν ανησύχησε σχεδόν καθόλου τον Σα, πλην του τελευταίου 20λεπτου. Ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 (τραυματίστηκε ο Μπουχαλάκης, ενώ είχαν γίνει όλες οι αλλαγές) και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-1 με εύστοχο πέναλτι του Μπρίτο.

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή για να πιέσει και στο 11’ έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Χασάν μοίρασε για τον Τσιμίκα που μπήκε μέσα στην περιοχή, αλλά νικήθηκε από τον Ζίβκοβιτς. Λίγο μετά, στο 15’, από σέντρα του Γκιλιέρμε από τα δεξιά, ο Μασούρας μπήκε δυνατά στη φάση, πρόλαβε τον Μπαξεβανίδη, έπιασε την σκαστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Τελικά, η τρίτη και… φαρμακερή ήρθε στο 29’. Ο Νάτχο με ωραία μπαλιά – τρύπα βρήκε τον Ποντένσε και ο Πορτογάλος με άψογο πλασέ άνοιξε το σκορ.  Πάντως, δυο λεπτά νωρίτερα, οι φιλοξενούμενοι είχαν απειλήσει, όταν ο Κάστρο δεν πρόλαβε την μπάλα στο γύρισμα του Σιλά. Προς το τέλος του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός σε δύο περιπτώσεις με Ποντένσε και Χασάν μέσα σε δυο λεπτά (43’ και 44’) άγγιξε το 2-0, με το ημίχρονο να λήγει 1-0. Στην Ξάνθη πάντως διαμαρτυρήθηκαν για ένα χτύπημα του Τοροσίδη στον Ντζουρίτσκοβιτς, το οποίο άφησε ατιμώρητο ο διαιτητής Τζοβάρας. Ανώτεροι οι γηπεδούχοι, είχαν φάσεις και για άλλα γκολ, με τις τελικές να είναι 10-1.

O Νάτχο στο 48’ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ζίβκοβιτς, το έκανε όμως λίγο μετά ο Χασάν. Στο 52’ ο Αιγύπτιος έπαιξε το 1-2 με τον Φορτούνη, σούταρε, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Λισγάρα και την έστειλε στα δίχτυα. Η «μπουγάδα» για τον Ολυμπιακό καθάρισε στο 61’. Σέντρα του Τσιμίκα από τα αριστερά, κακό διώξιμο της άμυνας της Ξάνθης και ο Ποντένσε σχεδόν από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0, με τον ίδιο να σημειώνει το δεύτερο του τέρμα στο ματς.

Αφού η υπόθεση – πρόκριση είχε λήξει, ο Μαρτίνς έδωσε χρόνο και στον Φράνκο Σολδάνο, που μπήκε στο 64’ αντί του Ποντένσε. Αναπάντεχα, ο Ολυμπιακός στο 71’ έμεινε με 10, καθώς τραυματίστηκε ο Μπουχαλάκης κι οι αλλαγές είχαν γίνει. Ο Τζοβάρας στο 74’ έδωσε πέναλτι για χέρι του Τσιμίκα, με τον Μπρίτο να διαμορφώνει το 3-1, με το ματς να αποκτάει πλέον κάποιο ενδιαφέρον. Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κρατήσει μπάλα, αποφεύγοντας τα ρίσκα, ενώ στο 84’ ο Σολδάνο είχε μια καλή ευκαιρία, με το ματς να λήγει 3-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Νάτχο, Φορτούνης (58' Λάζαρος), Γκιγιέρμε (55' Μπουχαλάκης), Γ. Μασούρας, Χασάν, Μεριά, Τσιμίκας, Μιράντα, Τοροσίδης και Ποντένσε (64' Σολδάνο).

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Κοβάσεβιτς (46' Μπαριέντος), Κασάδο, Λισγάρας, Μελιόπουλος, Ντουρίτσκοβιτς (56' λ.τρ. Σοφιάν Καντά), Κάστρο (68' Ντιρεστάμ), Μπαξεβανίδης, Φουρτάδο, Καμαρά και Σιλά.