Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός

Βόλεϊ: Έγινε φαβορί για την κατάκτηση του Λιγκ Καπ ο Ολυμπιακός

© Φωτογραφία: Facebook/Volleyleague - ESAP
0 0 0

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 3-1 τον Φοίνικα στη Σύρο στον πρώτο τελικό της διοργάνωσης και πήραν προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου ενόψει της ρεβάνς στο Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 τον Φοίνικα στη Σύρο και είναι το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του Λιγκ Καπ.

Όπως μας ενημερώνει το volleyleague.gr, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0 σετ αλλά ο Ολυμπιακός με υπεροχή σε σερβίς και επίθεση νίκησε 3-1 σετ και στον δεύτερο τελικό που θα γίνει το προσεχές Σάββατο (26/1, 18.30) στο Ρέντη θα έχει την ευκαιρία με μόλις δύο σετ να κατακτήσει τον πρώτο εφετινό τίτλο στο βόλεϊ Ανδρών.

Στη Σύρο παίχτηκε πολύ καλό και δυνατό βόλεϊ, ενώ το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ το οποίο πήραν οι ερυθρόλευκοι 26-24. Ο Φοίνικας είχε ισοφαρίσει 24-24 αλλά το μπλοκ του Σμιτ και η λάθος επίθεση του Εβάντρο έδωσαν στους φιλοξενούμενους το σετ με 26-24 και μαζί και το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Κορυφαίοι του Φοίνικα ήταν οι Καϊσλασάλο, Παπαδόπουλος και του Ολυμπιακού οι Αλεξίεφ, Κουμεντάκης όπως και οι βασικοί κεντρικοί του Ανδρεάδης, Πετρέας.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Πρέντζας.