ΠΑΟΚ μπάσκετ

ΠΑΟΚ: «Υπερηχητικός» Δικέφαλος, διέλυσε την Οπάβα (Βίντεο)

© Φωτογραφία: Facebook/PAOK BC / ΚΑΕ ΠAOK
0 10

Το τελικό 93-43 στο κλειστό της Πυλαίας τα λέει όλα για την εικόνα του ματς, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να κάνει περίπατο κόντρα στον σύλλογο της Τσεχίας.

Ο ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής των ομίλων του Basketball Champions League συνέτριψε στην Πυλαία την τσεχική Οπάβα με 93-43.

Ο Δικέφαλος έφτασε το ρεκόρ του στο 7-5 και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης στον επόμενο γύρο.

Όπως μας πληροφορεί το paokbc.gr, η ομάδα του Παπαθεοδώρου «καθάρισε» το παιχνίδι από πολύ νωρίς, καθώς πήρε διψήφια διαφορά από τα πρώτα λεπτά, με τον Τζέφερσον να ξεκινάει στην αρχική πεντάδα και να δίνει λύσεις κοντά στο καλάθι. Το 1ο δεκάλεπτο βρήκε τον ΠΑΟΚ στο +14 (26-12), ενώ στα μέσα της 2ης περιόδου προηγήθηκε σχεδόν με 30 πόντους (45-16)!

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έριξαν στροφές και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά να είναι στους 27 (49-22).

Ουσιαστικά, το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και να δοκιμάζει διάφορα σχήματα εν όψει της συνέχειας. Οι Τσέχοι έμειναν από δυνάμεις στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η τελική διαφορά  να φτάσει στους 50 πόντους (93-43).

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 49-22, 68-37, 93-43

ΠΑΟΚ: Jones 3 (1), Jefferson 11, Χρυσικόπουλος 13 (2), Σχίζας 16 (3), Κόνιαρης 7 (2), Tepic 12 (2), Τσόχλας 4, Ζάρας 11 (2), Hatcher 5 (1), Garrett 5, Goss 6

ΒΚ Opava: Dragoun 7, Klecka 11 (1), Svandrlik 8 (1), Zbranek 5 (1), Kvapil 8 (1), Stepanek 4, Kouril, Jurecka