ΑΕΚ μπάσκετ

AEK: Πέρασε και από τη Φουενλαμπράδα

© Φωτογραφία: Facebook/AEK Basketball Club
0 10

Η Ένωση με κορυφαίο τον Βινς Χάντερ (24π., 11 ριμπ.) νίκησε στην Ισπανία την τοπική ομάδα με 90-82 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρωτιά στη βαθμολογία του ομίλου της.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν άλλο ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον Γ’ όμιλο του Basketball Champions League, επικρατώντας της Φουενλαμπράδα με 90-82.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι είχε σε καταπληκτικό βράδυ τον Βινς Χάντερ, που έκανε double – double με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά, όπως αναφέρει το ΑΠΕ – ΜΠΕ, προηγούμενη με 0-12 και 9-23 στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε 13-26.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 22 —28 στο 13’, όμως με μπροστάρηδες τους Σάκοτα και Χάντερ οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν, πήγαν τη διαφορά στο +18 (26-44) για να κλείσει το ημίχρονο στο 33-46.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Χάντερ και Θίοντορ να είναι απολαυστικοί, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 28 (37-65).

Λίγο το ροτέισον του Μπάνκι, λίγο η χαλάρωση, η διαφορά έπεσε στο τέταρτο δεκάλεπτο

Ο Μπάνκι έκανε ροτέισον, απέσυρε του Χάντερ και Θίοντορ, με τους κιτρινόμαυρους να χάνουν τον ρυθμό τους και τους Ισπανούς να βρίσκουν την ευκαιρία να μειώσουν στους 17 πόντους (52-69) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

H ΑΕΚ ήλεγξε το ματς και στο 4ο δεκάλεπτο παρά την πίεση των Ισπανών για το τελικό 90-82.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 33-46, 52-69, 82-90.