Αγώνας υδατοσφαίρισης

Champions League πόλο: Ήττα για τον Ολυμπιακό 10-6 από τη Γιουγκ Ντουμπρόβνικ

© Φωτογραφία : Andreas Papakonstantinou / Tourette Photography / SOOC
0 0 0

Η κακή εμφάνιση έφερε την ήττα στο Ντουμπρόβνικ για τον ολυμπιακό. Οι «Ερυθρόλευκοι» παραμένουν τρίτοι στη βαθμολογία της διοργάνωσης. Εστιάζουν πλέον στην εξασφάλιση ενός από τα υπόλοιπα δύο εισιτήρια που οδηγούν στο final-8 του Ανόβερου.

Την ήττα με 10-6 από τη Γιουγκ Ντουμπρόβνικ γνώρισε στην Κροατία ο Ολυμπιακός στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Champions League του πόλο. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα των «Ερυθρολεύκων» για φέτος.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου (με εξαίρεση την πρώτη περίοδο) πραγματοποίησε κακή εμφάνιση, έμεινε για σχεδόν 16 αγωνιστικά λεπτά χωρίς γκολ και δεν κατάφερε ούτε καν να διεκδικήσει θετικό αποτέλεσμα από την πρωτοπόρο του Β΄ ομίλου, που συνεχίζει με το απόλυτο νικών.

Με την ήττα αυτή, οι πρωταθλητές Ευρώπης παρέμειναν τρίτοι, δέκα βαθμούς πίσω από πρωτοπόρο Γιουγκ. Έχοντας χάσει κάθε ελπίδα για την πρώτη θέση, πλέον επικεντρώνονται στην εξασφάλιση ενός από τα υπόλοιπα δύο εισιτήρια που οδηγούν στο final-8 του Ανόβερου.

Όπως διαβάζουμε στο ΑΜΠΕ, ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς και προηγήθηκε 2-0, με τέρματα του Γενηδουνιά στην κόντρα και του Φουντούλη με παίκτη παραπάνω. Οι γηπεδούχοι, όμως, αξιοποίησαν τις δύο πρώτες αποβολές που κέρδισαν και ισοφάρισαν, ενώ είχαν την ευκαιρία να πάρουν και προβάδισμα, όμως ο Πάβιτς σταμάτησε τον Παπαναστασίου σε κόντρα επίθεση. Ο Μπούσλιε με κοντινό σουτ στον παραπάνω έδωσε ξανά προβάδισμα (3-2) στους «Ερυθρόλευκους», λίγο πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το δεύτερο οκτάλεπτο σημαδεύτηκε από τις πολλές αποβολές που χρέωσαν οι διαιτητές, με τους Κροάτες να είναι πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους Γιόκοβιτς και Μπένιτς, και να παίρνουν για πρώτη προβάδισμα με 5-4, περίπου δυόμισι λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Το πρώτο γκολ της Γιουγκ στα ίσια, με σκόρερ τον Μερκούλοφ, διαμόρφωσε το 6-4 του ημιχρόνου και κατέστησε τη Γιουγκ φαβορί του αγώνα.

Η τρίτη περίοδος έκρινε τελικά το παιχνίδι. Η Γιουγκ επέβαλε το ρυθμό της και ξέφυγε στο σκορ με 9-4, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που αδυνατούσε να αντιδράσει.

Τέλος, ο Φάτοβιτς με πέναλτι, ο Λοζίνα με πολύ ωραίο γκολ από τα 2μ. και ο Γιόκοβιτς στον παίκτη παραπάνω ήταν αυτοί που ανέβασαν τον δείκτη του σκορ (με σερί 6-0 μετά το 3-4) και «καθάρισαν» το ματς.
Τα οκτάλεπτα: 2-3, 4-1, 3-0, 1-2

Διαιτητές: Σεβέρο (Ιταλία), Γκόμεθ (Ισπανία)

Οι συνθέσεις:

ΓΙΟΥΓΚ ΝΤΟΥΜΠΡΟΒΝΙΚ (Βιέκοσλαβ Κόμπεστσακ): Πόπαντιτς, Μάτσαν, Φάτοβιτς 1, Λόντσαρ, Γιόκοβιτς 3, Γκαρσία 1, Λοζίνα 1, Μερκούλοφ 1, Κρζιτς, Ζουβέλα, Μπένιτς 3, Παπαναστασίου, Βουκόγεβιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Νικολαΐδης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς, Γαλανόπουλος