Τσιτσιπάς Φέντερερ πανηγυρικό

Δεν μπόρεσε κι άλλο θαύμα ο Τσιτσιπάς, ήττα με 3-0 από τον Ναδάλ (Βίντεο)

© Φωτογραφία : AP Photo/Mark Schifelbein
0 20

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας υποτάχτηκε στην ανωτερότητα του Ράφα Ναδάλ, ο οποίος νίκησε τον 20χρονο αθλητή μας με 3-0 σετ και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Αυστραλιανού OPEN.

Το όνειρο της κατάκτησης του πρώτου του Grand Slam έληξε σήμερα για τον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος έχααε με 3-0 σετ από τον ανώτερο και πολύ πιο έμπειρο Ράφα Ναδάλ.

Ο Ισπανός χρειάστηκε περίπου δύο ώρες για να νικήσει (2-6, 4-6, 0-6) απέναντι σε έναν Τσιτσιπά, που δυσκολεύτηκε αρκετά από τον επιθετικό τρόπο παιχνιδιού του αντιπάλου του.

O 20χρονος αθλητής μετά τον αποκλεισμό του Φέντερερ δεν κατάφερε να κάνει άλλη μια υπέρβαση, όμως αυτό δεν αλλάζει σε τίποτα την υπερ-επιτυχημένη πορεία του ως τα ημιτελικά του Αυστραλιανού OPEN. O Ράφα Ναδάλ θα φτάσει για 5η φορά στον τελικό της Μελβούρνης διεκδικώντας τον 2ο τίτλο του στο συγκεκριμένο τουρνουά.

O Τσιτσιπάς δεν είχε απάντηση στο aggressive παιχνίδι του Ισπανού στο πρώτο σετ που έληξε 6-2 υπέρ του Ναδάλ. Στο 2-5, ο Τσιτσιπάς έβαλε τον Ναδάλ στο game με διαδοχικά διπλά λάθη από το 40-15, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Nadal στη συνέχεια, που με δυο ωραίους πόντους έκανε και δεύτερο break. Ο Ισπανός κράτησε το service game και ολοκλήρωσε το σετ σε 31 λεπτά με 6-2. Εξαιρετικό πρώτο σετ από τον Ναδάλ, που ήταν γρήγορος, επιθετικός, σχεδόν αλάνθαστος και βρήκε λύσεις σε όλα τα χτυπήματα του Έλληνα πρωταθλητή.

Τα εννιά ανεβάσματα του Ναδάλ στο φιλέ έδειχναν το πρόβλημα που είχε ο Τσιτσιπάς, ο οποίος πάντως είχε μπει καλύτερα στο δεύτερο σετ. Το ματς πήγαινε πόντο — πόντο, με live service game του Ισπανού στο 4-4, παίρνοντας 4 πόντους στη σειρά σ' αυτό το game. Εκείνο το break αποδείχτηκε καθοριστικό για τον έμπειρο αντίπαλο του Έλληνα άσου, που πήρε το σετ με 6-4.

Στο 0-3 στο τρίτο σετ από το νέο break από τον Nαδάλ, φάνηκε να μπαίνει τέλος σε όλες τις ελπίδες του Στέφανου Τσιτσιπά, αποκτώντας πλέον ένα τεράστιο προβάδισμα για την straight sets νίκη. Ο Ναδάλ συνέχιζε να κυριαρχεί και ακόμα δεν είχε αντιμετωπίσει προβλήματα στο σερβίς του και πλέον στο 4-0 ήταν δυο games μακριά από τη νίκη. Ο Ισπανός πέτυχε ακόμα ένα break, με love αυτή την φορά, και ετοιμαζόταν να κλείσει τον αγώνα από την γραμμή του σερβίς. To τελικό 0-6 έδωσε τη νίκη και τη μεγάλη πρόκριση στον Ισπανό για τον τελικό της Κυριακής.

«Δεν θα είμαι αυτός που θα πει αν θα γίνει σπουδαίος ή όχι. Έχει τα πάντα για να τα καταφέρει. Καλά χτυπήματα, ανεβαίνει καλά στο φιλέ. Μπορεί να γίνει ένας πρωταθλητής πολλών Γκραν Σλαμ. Έφτασε στα ημιτελικά και αυτό δείχνει πολλά για αυτόν Ελπίζω να τον αντιμετωπίσω σε σημαντικούς αγώνες στο μέλλον», δήλωσε ο Ναδάλ για τον έλληνα τενίστα.

Τα σετ: 2-6, 4-6, 0-6