Κύπελλο τρόπαιο

Κύπελλο Ελλάδος: Αποκλεισμός - σοκ του Παναθηναικού στα πέναλτι

© Φωτογραφία : Menelaos Myrillas / SOOC
0 10

Η Λαμία επικράτησε με 4-2 (κ.α. και παράταση 1-0) στη διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκε εις βάρος του Τριφυλλιού στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Μοιραίοι για τους γηπεδούχους Κουρμπέλης και Κάτσε.

Ο Παναθηναϊκός αποκλείστηκε στο ΟΑΚΑ από τη Λαμία στη διαδικασία των πέναλτι, με την ομάδα της Φθιώτιδας να παίρνει μια παλληκαρίσια πρόκριση. Οι Κάτσε, του οποίου το πέναλτι έπιασε ο Μελίσσας και Κουρμπέλης που σούταρε στο δοκάρι αστόχησαν για τους γηπεδούχους, ενώ για τη Λαμία το κρίσιμο πέναλτι σημείωσε ο Καραμάνος για το 2-4.

Νωρίτερα, ένα γκολ του Εμμανουηλίδη είχε ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα (1-0), στην παράταση η Λαμία είχε δοκάρι, ο Παναθηναϊκός μεγάλες ευκαιρίες, αλλά ο «κακός δαίμονας» του Τριφυλλιού χτύπησε και πάλι (τον είχε αποκλείσει και πέρυσι στη διοργάνωση) παίρνοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Με φουλ επιθετικό σχήμα (τριάδα Καμπετσής – Μακέντα – Χατζηγιοβάνης) ξεκίνησαν οι «πράσινοι», πιέζοντας παράλληλα ψηλά, όμως υπήρχε επιπολαιότητα στην τελική πάσα όπως φάνηκε και στο 8’. Μακέντα να «έσπασε» την μπάλα για τον Καμπετσή, που έκανε το γύρισμα για τον επερχόμενο Χατζηγιοβάνη αλλά ο τελευταίος προ κενής εστίας δεν πρόλαβε. Κάτι παρόμοιο συνέβη στο 13’, όταν ο Χατζηθεοδωρίδης δεν πρόλαβε να σουτάρει, αφού τον έκοψε ο Βασιλαντωνόπουλος.

Κόντρα στη ροή του ματς, στο 15’ ο Καραμάνος έχασε μεγάλη ευκαιρία, σουτάροντας άουτ σε τετ-α-τετ με τον Διούδη, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 21’  πήγε να βρει με κάθετη τον Καραγκούνη, αλλά κόπηκε.  Ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλο πρόβλημα στην κόντρα, με τον Δώνη να αλλάζει διάταξη σε 4-2-3-1, αφού πήγε ο Χατζηθεοδωρίδης δίπλα στον Κάτσε και έβαλε τον Μπουζούκη πίσω από τον Μακέντα. Ούτε πάντως το σχήμα αυτό περπάτησε, αφού προς το τέλος του ημιχρόνου έγινε 4-4-2 με Καμπετσή – Μακέντα κορυφή και Χατζηθεοδωρίδη, Χατζηγιοβάνη στα άκρα. Ευκαιρίες πάντως δεν έκανε ο Παναθηναϊκός (πλην δύο σουτ με Ινσούα και Χατζηθεοδωρίδη), με τον Δώνη να έχει παράπονα από τους παίκτες του και το ημίχρονο να λήγει 0-0.

Στο δεύτερο μέρος μπήκε ο Κουρμπέλης αντί του Χατζηθεοδωρίδη για να πάει δίπλα στον Κάτσε, με τη διάταξη να γίνεται πάλι 4-2-3-1. Ο Χάβος είχε τα δικά του θέματα, καθώς τραυματίστηκε ο Βασιλαντωνόπουλος, με τον Βάντερσον να παίρνει τη θέση του. O Κουρμπέλης στο 55’ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ΠΑΟ, κάνοντας προβολή από τη μικρή περιοχή πάνω στον Μελίσσα.

Οι γηπεδούχοι είχαν ανεβάσει ένταση, πιέζοντας τη Λαμία, αλλά το γκολ δεν ερχόταν, με τον Εμμανουηλίδη να περνάει μέσα αντί του Καμπετσή στο 67’, έχοντας και μια καλή φάση στο 70’. Στο μεταξύ, η Λαμία έπαιζε ουσιαστικά με 10, καθώς είχε κάνει όλες τις αλλαγές και ο Αντέτζο έπαιζε με πρόβλημα.

Το γκολ τελικά για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 83’ από την αλλαγή του Δώνη, τον Εμμανουηλίδη. Ο Χατζηγιοβάνης σέντραρε από αριστερά και ο νεαρός με προβολή στο δεύτερο δοκάρι την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0. Ο Κολοβέτσιος στο 90+1` πήγε να δώσει την πρόκριση, αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στον Μελίσσα κι έτσι οδηγηθήκαμε σε παράταση.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Ο Ινσούα στο 92’ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μελίσσα, αλλά τη μεγάλη επέμβαση έκανε ο Διούδης στο 94’. Πάλι στην κόντρα, ο Καραμάνος νικήθηκε από τον γκολκίπερ του Τριφυλλιού, ενώ στο 95’ ο Ρόμανιτς σημάδεψε δοκάρι με κεφαλιά. Η ευκαιρία διαδεχόταν η μία την άλλη και στο 96’ ο Μελίσσας νίκησε τον Βέργο στο τετ-α-τετ, ενώ στο 105’ ο Μακέντα πλάσαρε άψυχα στον Μελίσσα από τη φοβερή κάθετη του Μπουζούκη. Στο δεύτερο μέρος της παράτασης, η κόπωση ήταν εμφανής πια, αλλά ο Βέργος στο 120’ έχασε την ευκαιρία να γίνει ο ήρωας, με τον Ασίγκμπα να τον κόβει προ του Μελίσσα, οπότε πήγαμε στα πέναλτι.

ΠΕΝΑΛΤΙ

Στη διαδικασία των πέναλτι «μοιραίοι» για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Κάτσε, με τον Μελίσσα να αποκρούει και Κουρμπέλης που σημάδεψε δοκάρι, ενώ το κρίσιμο πέναλτι για τη Λαμία εκτέλεσε εύστοχα ο Καραμάνος.

Χατζηγιοβάνης 1-0