Μακάμπι - Παναθηναϊκός

Παναθηναϊκός: Μία από τα ίδια, ήττα και στο Τελ Αβίβ (Βίντεο)

© Φωτογραφία: Facebook/Maccabi Tel Aviv Basketball
0 20

Οι «πράσινοι» το πάλεψαν μέχρι το τέλος, αλλά δεν απέφυγαν άλλη μια ήττα μακριά από την έδρα τους, χάνοντας από τη Μακάμπι με 84-75 και η 8άδα απομακρύνθηκε και άλλο.

Η κλεψύδρα αρχίζει να αδειάζει για τον Παναθηναϊκό που με τη νέα του ήττα από τη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 84-75  έμεινε στις οκτώ νίκες και η 8άδα της Ευρωλίγκας απομακρύνεται συνεχώς. Λοτζέσκι και Καλάθης με 14 πόντους (ο Νικ έκανε double – double, έχοντας και 10 ασίστ) ξεχώρισαν, ενώ αρνητικός ήταν ο Κιλπάτρικ με 3π. και 1/5. Ο Καλοϊαρο με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ σκότωσε τον Παναθηναϊκό, που είχε τη γνωστή αδυναμία στα ριμπάουντ, στο μακρινό σουτ (4/20 τρ.) και στη δημιουργία, μιας και τα περίμεναν όλα από τον Νικ Καλάθη.

Ο αγώνας

Καλάθης, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας και Γκιστ ήταν η αρχική πεντάδα των «πρασίνων». Ο Παναθηναϊκός έκανε καλό δεκάλεπτο με τον Καλάθη να ξεκινά με 7π., έχοντας 3/3. Το ματς ήταν γρήγορο, με τους παίκτες του Πιτίνο να είναι πολύ αποτελεσματικοί, εκμεταλλευόμενοι τα μις-ματς και «χτυπώντας» μέσα στην ρακέτα με τον Πέιν.  Το δεκάλεπτο έληξε 16-17, με τους Μήτογλου και Λεκαβίτσιους να αστοχούν στην τελευταία επίθεση.

Η Μακάμπι μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα 8-0, το 16-20 έγινε 24-20, προσπαθώντας να χτυπήσει στο ανοιχτό γήπεδο. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου διατηρούσαν το προβάδισμα (34-27 στο 15’) έχοντας 5/11 τρίποντα, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 0/3. Με 4 σερί πόντους του Ρολ έγινε το 36-27, με τους πράσινους να έχουν προβλήματα πια και στις δύο γραμμές. Ένα 6-0 του Τριφυλλιού έφερε το 36-33, με το ημίχρονο να λήγει 40-35, αφού στην τελευταία επίθεση η μπάλα έμεινε στα χέρια του Λοτζέσκι. Οι πράσινοι είχαν τα γνωστά προβλήματα σε ριμπάουντ και δημιουργία, αλλά τουλάχιστον είχαν βάλει 26 πόντους μέσα από τη ρακέτα, ενώ είχαν 0 λάθη στο 2ο δεκάλεπτο.

Η Μακάμπι ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα στο 3ο δεκάλεπτο, την ίδια ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε 0/5. Μ’ αυτά και μ΄αυτά, οι γηπεδούχοι πήγαν στο 51-38 στο 23’ με τη διαφορά να ξεφεύγει επικίνδυνα. Οι πράσινοι άρχισαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο, το κοντό σχήμα (Πέιν, Αντετοκούνμπο,Τόμας, Λοτζέσκι, Καλάθη) λειτουργούσε στην άμυνα, όμως η ομάδα του Σφαιρόπουλου έβρισκε λύσεις και η διαφορά κυμαινόταν στους +/-10 πόντους (58-48 στο 27’). Ο Λεκαβίτσιους μείωσε 62-54, το οποίο ήταν και σκορ του δεκαλέπτου.

Ο Λιθουανός με τρίποντο μείωσε στους πέντε (62-57), όμως η Μακάμπι έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση, έστω και αν δεν είχε διαφορά ασφαλείας (67-59 στο 33’). Πάντως, στο 70-59 ο Παναθηναϊκος με Τόμας και Παπαπέτρου πλησίασε στο 70-66, δίνοντας ενδιαφέρον στο ματς. Στα 2’34’’ πριν από το τέλος, ο Καλάθης έχασε την ευκαιρία να μειώσει και στη συνέχεια ο Καλοϊαρο με τρίποντο – μαχαιριά έκανε το 77-70. Ο Παναθηναϊκός έπαιζε πια για τη διαφορά (είχε νικήσει με 5 στο ΟΑΚΑ), την οποία δεν κατάφερε να κρατήσει χάνοντας με 9 (84-75)

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 40-35, 62-54, 84-75