22:49 04 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
0 0 0

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε στην έδρα της την Ένωση με 88-79, αλλά δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά της ήττας των 20 πόντων στον πρώτο γύρο. Φοβερός Χάτσερ με 27π.

Με έναν εκπληκτικό Ουίλ Χάτσερ που σταμάτησε στους 27 π., ο ΠΑΟΚ νίκησε δίκαια την ΑΕΚ με 88-79 και την έπιασε στους 25 βαθμούς, όμως η Ένωση έχει υπέρ της την ισοβαθμία, αφού στον πρώτο γύρο της Basket League είχε νικήσει με 20 (71-51).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και επέβαλε πλήρως το ρυθμό του χαρακτηριστικό ήταν πως στο 8’ ο Δικέφαλος προηγήθηκε με τη μάξιμουμ διαφορά (+14, 20-6), με την ΑΕΚ να μην υπάρχει στο γήπεδο. Το δεκάλεπτο έληξε 21-9, με τον Τζόντρι Τζέφερσον να έχει 6 πόντους, ενώ για τους Κυπελλούχους ο Ματσιούλις είχε 4. O αγώνας για τρία δεκάλεπτα ήταν ένας μονόλογος των γηπεδούχων που έφτασαν και τη διαφορά στους 21 πόντους (67-46), με την ΑΕΚ στο τέτατο δεκάλεπτο να προσπαθεί για την ανατροπή με τον Ματσιούλις (17π. με 4/6 τρ.), χωρίς όμως τελικά να το καταφέρει. Πλην του Χάτσερ, ο ΠΑΟΚ είχε σε καλή μέρα τους Τέπιτς και Χρυσικόπουλο

Το τρίποντο του Χάτσερ έφερε τη διαφορά στο +17 (26-9), με την ΑΕΚ να βγάζει πάντως αντίδραση, μειώνοντας στους 8 (36-28) χάρη στους Θίοντορ και Χάντερ. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα δικό του σερί 8-1, με το ημίχρονο να λήγει 44-31 και τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτα το ματς. Ο Ουίλ Χάτσερ είχε φτάσει τους 13π. με 2 ασίστ σε 13 λεπτά συμμετοχής, ενώ στην ΑΕΚ ο Θίοντορ είχε 8π. και 4 ριμπάουντ.

H εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να έχουν σταθερά μια διψήφια διαφορά που έφτασε και τους 17 (58-41 στο 25’). Ο Χάτσερ είχε φτάσει στους 18π., ενώ από την ΑΕΚ που πελαγοδρομούσε πάλευαν οι Θίοντορ και Χάντερ. Χαώδης ήταν η διαφορά στα ριμπάουντ (30-20), με την Ένωση στο μεταξύ να έχει άθλιο ποσοστό έξω από τα 6,75 (1/10). H διαφορά έφτασε και στους 21 (67-46 στο 27’), με το δεκάλεπτο να λήγει τελικά στο 71-58.

Η ΑΕΚ τα έπαιξε όλα για όλα στο 4ο δεκάλεπτο, καθώς σε περίπτωση ήττας ήθελε να υπερασπιστεί και το +20 της νίκης της στο ματς του πρώτου γύρου, μιας και μετράει στην ισοβαθμία. Η Ένωση στο 35’ με καλάθι του Χάντερ και μπροστάρη τον Ματσιούλις έριξε τη διαφορά στους 9 (78-69), βάζοντας δύσκολα στον ΠΑΟΚ, χάνοντας διαφορά 21 πόντων σε 10 λεπτά. Η διαφορά κυμαινόταν στους +/- 10 (83-73 στο 37’). Στο 1’48’’ για το τέλος με το σκορ στο 86-73, ο Χάντερ χρεώθηκε με τεχνική ποινή το σκορ έγινε 88-73 και κάπου εκεί έγειρε οριστικά η πλάστιγγα υπέρ του ΠΑΟΚ με το τελικό σκορ να είναι

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 44-31, 71-58, 88-79

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 13 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόνιαρης 3 (1), Τέπιτς 10 (2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκος 2, Τζέφερσον 10, Ζάρας 6 (2), Μαργαρίτης 3, Σχίζας 5, Γκάρετ 9 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 κοψίματα), Χάτσερ 27 (3/6 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 3/8 βολές, 4 ασίστ), Τζόουνς

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 20 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Χάντερ 12 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Τζέιμς 6, Σαντ-Ρος 10 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Θίοντορ 15 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 6, Λαρεντζάκης 4 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκρίφιν 6 (1)