03:47 01 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
0 0 0

Οι Γιαννιώτες με γκολ του Μάνου νίκησαν 1-0 την «ελαφρά ταξιαρχία» στους «Ζωσιμάδες» για τη 18η αγωνιστική, με τους φιλοξενούμενους να έχουν παράπονα από τον διαιτητή.

Νίκη – οξυγόνο στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα, επικρατώντας με 1-0 στους «Ζωσιμάδες» επί του Απόλλωνα Σμύρνης, χάρη στο γκολ του Δημήτρη Μάνου στο 7’.

Οι φιλοξενούμενοι, που πλέον είναι με το ένα πόδι στη Football League, έχουν πάντως παράπονα από τη διαιτησία. Στο 75’ αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Βάσιτς και λόγω του ότι η ομάδα είχε κάνει τρεις αλλαγές, έπαιξε γκολκίπερ ο Οριουέλα.

Οι γηπεδούχοι, όπως μας πληροφορεί το ΑΠΕ – ΜΠΕ, ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 7’. Ο νεοαποκτηθείς από τον Ολυμπιακό, Μάνος, έκανε το 1-0 με ωραία ατομική προσπάθεια από τα δεξιά.

Ο Απόλλων έφτασε κοντά στο 1-1 σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά, στο 9’ ο Βελλίδης σταμάτησε τον Ναζλίδη και στο 18` ο Μπετινέλι σημάδεψε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Οριουέλα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω στον γκολκίπερ του ΠΑΣ. Ο ΠΑΣ απάντησε με την ευκαιρία του Κρίζμαν στο 31’, με το ημίχρονο να λήγει 1-0.

Η φάση που σημάδεψε το ματς έγινε στο 75’. Ο Βάσιτς έδιωξε έξω από την περιοχή του καθαρά με το κεφάλι την μπάλα στο πλασέ του Μάνου, αλλά ο διαιτητής τον απέβαλε. Τη θέση του πήρε ο Οριουέλα, με το σκορ να μένει αναλλοίωτο στο τέλος.

Στην επανάληψη, το ματς συνέχισε να είναι ποιοτικό και με αρκετές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Η φάση του αγώνα, πάντως, έγινε στο 75ο λεπτό, όταν ο Απόλλωνας έμεινε, άδικα, με δέκα παίκτες.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Μπουκαβάλας, Σεργκελασβίλι, Λίλα, Νικολιάς, Γιάκος (85' Ξύδας), Κριζμάν (72' Αθανασιάδης), Μάνος (90' Μπαπτίστ).

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Βάσιτς, Στάθης, Κύργιας, Βαφέας (46' Ακόστα), Ναδάλες, Γαρουφαλιάς (73' Βάρκας), Ντούρσο, Ντεφεντερίκο, Μπεντινέλι, Οριουέλα, Ναζλίδης (62' Ριβέρο).