22:48 04 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
0 0 0

Oι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη νίκησαν εύκολα με 20-6 τη Χάντι Μανσίσκ και προκρίθηκαν στην 8άδα της Ευρωλίγκας, ενώ αύριο παίζουν για την πρωτιά με την ιταλική Πάντοβα.

Η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού πανηγυρίζει την πρόκριση της στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Οι πολίστριες των «ερυθρολεύκων», σύμφωνα με το ΑΠΕ – ΜΠΕ, νίκησαν με ευκολία (20-6) τη ρωσική Χάντι Μανσίσκ, κάνοντας το 2x2 στον όμιλό τους και την Κυριακή (27/01) θα αντιμετωπίσουν την οικοδέσποινα Πάντοβα.

Σε περίπτωση νίκης επί της ιταλικής ομάδας, θα πάρουν και την πρώτη θέση στον όμιλο.

Με εξαίρεση τα πρώτα πέντε λεπτά, οι πολίστριες του Ολυμπιακού επέβαλαν εύκολα το ρυθμό τους και μετά το 3-2, έκλεισαν το δεύτερο 8λεπτο στο 9-3.  Το τελικό 20-6 διαμορφώθηκε στην τελευταία περίοδο, ενώ πρώτες σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν οι Έγκενς και Τσουκαλά με 4 γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 5-1, 5-2, 6-1

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 2, Έγκενς 4, Ελευθεριάδου 2, Μανωλιουδάκη, Μπάκλινγκ 2, Ασημάκη 3, Μαργ. Πλευρίτου, Γκόφερς 1, Βασ. Πλευρίτου 1, Τσουκαλά 4, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου