Κώστας Φορτούνης γκολ

Super League: Τα ρεκόρ, οι συμπτώσεις και τα στατιστικά της 18ης αγωνιστικής

© Φωτογραφία: Facebook/Olympiacos FC
0 0 0

Οι «παράξενοι» αριθμοί που προέκυψαν από το ματς Παναθηναϊκός – ΑΕΛ, το κοινό του Ευθύμη Κουλούρη με τον Μήτρογλου, ο 100άρης Μπίσεσβαρ και ο ΠΑΟΚ που τα έκανε… 300.

Αρκετά ενδιαφέροντα στοιχεία προέκυψαν από τη 18η αγωνιστική, όπως μας ενημέρωσε η επίσημη ιστοσελίδα της Super League.

Ας ξεκινήσουμε από το «απροσδόκητο» αποτέλεσμα της ημέρας, που ήταν η ισοπαλία του Παναθηναϊκού με την ΑΕΛ στο ΟΑΚΑ.

Οι «βυσσινί» στα 17 ματς που έχουν δώσει φέτος στο πρωτάθλημα, μόλις σε δύο έχει βρεθεί πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο και τα δύο είναι με τον Παναθηναϊκό. Αρχικά, στον αγώνα του πρώτου γύρου, με το σκορ 0-1 (τελικό 1-3), ενώ ίδιο σκορ είχε και το ημίχρονο στον χτεσινό αγώνα.

Παράλληλα, είχαμε ρεκόρ πρωταθλήματος όσον αφορά σε αποβολή ποδοσφαιριστή. Ο διαιτητής Γιάννης Παπαδόπουλος να έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Γκοϊκοβιτς στο 45ο δευτερόλεπτο του αγώνα, αλλά ουσιαστικά η φάση της ανατροπής έγινε στο 33ο δευτερόλεπτο από όπου ουσιαστικά κρίθηκε η αποβολή. Είτε στο 33ο, είτε στο 45ο δευτερόλεπτο, είναι η γρηγορότερη αποβολή στα χρόνια της Super League.

Πάμε λίγο πιο βόρεια και συγκεκριμένα στο ματς της Λαμίας με τον Ατρόμητο (2-1).

Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Ευθύμης Κουλούρης, με το γκολ που σημείωσε έφτασε τα 19, ισοφαρίζοντας ήδη την επίδοση του Κώστα Μήτρογλου σε μια ολόκληρη σεζόν, το 2011-12. Θα είναι έκπληξη να μην την καταρρίψει.

Ανηφορίζοντας στη Θεσσαλονίκη, θα βρούμε πως ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ συμπλήρωσε 100 επίσημα ματς με τη φανέλα του ΠΑΟΚ στην 3η σεζόν στην ομάδα, όπου έχει καταγράψει 24 συμμετοχές. Στις δύο προηγούμενες είχε 44 και 32.

Ο Λέο Ζαμπά σημείωσε το γκολ υπ’ αριθμόν 300 για τη φετινή Super League, ενώ ως το τέλος της αγωνιστικής φτάσαμε στα 305 γκολ σε 136 αγώνες, που έχουν γίνει ως τώρα.

Τέλος, το γκολ του Φορτούνη στην Τρίπολη είναι το υπ’ αριθμόν 3.800 του Ολυμπιακού στην ιστορία της Α' Εθνικής/Super League. Υπολογίζονται όλοι οι αγώνες της διοργάνωσης, πλέι οφ, μπαράζ, αλλά και τα γκολ από μηδενισμούς.