Super League logo

Super League: Νίκη - ανάσα για Πανιώνιο

© Φωτογραφία: Twitter/Super League Greece
0 0 0

Με πολύ ωραίο γκολ του Φιορίν Ντουρμισάι οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν στη Ν. Σμύρνη με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης και ξέφυγαν και άλλο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η παράδοση που θέλει τον Πανιώνιο να μην χάνει από τον Αστέρα στη Ν. Σμύρνη (μία ήττα σε 10 ματς) διατηρήθηκε και σήμερα, καθώς οι «κυανέρυθροι» στο ματς που άνοιξε την εξ αναβολής 15η αγωνιστική επικράτησαν με 1-0.

Το γκολ της νίκης σημείωσε με πολύ ωραίο βολέ από το ύψος της περιοχής ο Ντουρμισάι. Οι Αρκάδες παρέμειναν στους 18 βαθμούς και έχουν πολύ δρόμο μπροστά τους για να μην μπλέξουν σε περιπέτειες.

To ματς ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος με τους Αρκάδες να προσπαθούν κυρίως να χτυπήσουν στην κόντρα, αν και στο 3’ ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Κώτσιρα από τον Κότνικ. Στο 18’ το σουτ του Καλτσά πέρασε λίγο άουτ, αλλά ο Πανιώνιος έμελλε να ανοίξει το σκορ. Στο 36’ ο Ντουρμισάι με πολύ ωραίο βολέ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 1-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο Αστέρας στο 55’ έφτασε κοντά στο 1-1, αλλά ο Κότνικ απέκρουσε την κεφαλιά του Τριανταφυλλόπουλου. Ο Μουνάφο στο 66’ από καλή θέση σούταρε πάνω από τα δοκάρια, ενώ ο Πανιώνιος απάντησε δυο λεπτά μετά στις ευκαιρίες με τον Τσιλούλη που νικήθηκε από τον Παπαδόπουλο. Ως το τέλος του ματς δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να έχουν άλλη μια καλή φάση με τον Κούρντι στο 80’, πανηγυρίζοντας μια σημαντική νίκη.

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Ντομίνγκες, Μπανανά, Σαραμαντάς, Κούρντι, Κόρμπος, Τσιλούλης (91? Σταυρόπουλος), Άλι (76’ Καμαρά), Μανθάτης (60’ Οικονομίδης), Ντουρμισάι.

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Πασαλίδης (60’ Φερνάντεθ), Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Μπελόκ (68’ Ρόλε), Μουνάφο, Καλτσάς, Τσιλιανίδης (76’ Δουβίκας), Κώτσιρας, Μανιάς.