ΑΕΚ ομαδική 2018

ΑΕΚ: «Φτωχό» αλλά δίκαιο το 1-0 με Πόνσε

© Φωτογραφία : ARIS MESSINIS / AFP
0 0 0

Η Ένωση με το 12ο γκολ του Αργεντινού στο πρωτάθλημα πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Λεβαδειακό, πιο εύκολα από όσο μαρτυρά το τελικό σκορ, αν και αγχώθηκε στο τέλος.

Oι γηπεδούχοι έφτασαν στην 4η σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα στο πλαίσιο της αναβληθείσας 15ης αγωνιστικής, επικρατώντας στο ΟΑΚΑ του Λεβαδειακού με 1-0 χάρη στο γκολ (12ο στη Super League) του Έκι Πόνσε.

Όσο καλή ήταν η εικόνα της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, τόσο προβλημάτισε στο δεύτερο, όχι γιατί απειλήθηκε από τον αναιμικό Λεβαδειακό, αλλά γιατί έδειξε σημάδια κόπωσης και στο τέλος αγχώθηκε σε ένα ματς που ήταν δικό της.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε πλήρως στο ΟΑΚΑ επί του Λεβαδειακού στο πρώτο μέρος, έχοντας 9 τελικές, 79% κατοχή και πλήθος φάσεων, πλην του γκολ του Πόνσε στο 24’. Ο Αργεντινός στο 5’ είχε «προειδοποιήσει» με σουτ, ενώ και στο 11’ ο Λιβάγια είχε ένα καλό σουτ άουτ, με την Ένωση να παίζει πολύ από δεξιά με τον φορμαρισμένο Γκάλο απέναντι σε έναν παθητικό Λεβαδειακό.

Εν τέλει, το σκορ άνοιξε ο Πόνσε, όταν ο Γκάλο έβγαλε τη σέντρα και ο Αργεντινός με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0. Λίγο μετά, στο 27’ ο Μπάγιτς νίκησε τον Πόνσε στο τετ-α-τετ, ενώ ο Βόσνιος κίπερ είπε πάλι «όχι» στο 35’ σε σουτ του Μπακασέτα. Έτσι φτάσαμε στο ημίχρονο, με το 1-0 να είναι μάλλον κολακευτικό για την ομάδα της Βοιωτίας.

Μονόλογος ήταν και το ξεκίνημα στο β’ μέρος για τους γηπεδούχους, αφού ο Λεβαδειακός δεν έδειχνε διάθεση να βγει μπροστά, αφού στο 60 είχε 0 τελικές. Ένα καλό μακρινό σουτ του Μπακασέτα στο 71’ κι άλλο ένα από τον Γκάλο στο 80’ ήταν οι καλύτερες φάσεις για το 2-0, το οποίο δεν ήρθε ποτέ με την ΑΕΚ να επικρατεί τελικά με το «φτωχό» 1-0.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Γκάλο (89’ Αλμπάνης), Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Χουλτ, Μπακάκης, Άλεφ, Κρίστιτσιτς(72’ Κλωναρίδης), Λιβάγια, Πόνσε(82’ Μπογέ), Μπακασέτας.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Μπάγιτς, Αντιλέχου, Τσαμπούρης, Παντελιάδης, Ιωαννίδης (70’ Μαρκόφσκι), Μέλεγκ (67’ Νάγκις), Στανόγιεβιτς (90’ Ντιόγκο), Ζησόπουλος, Ρεκβιασβίλι, Σαβαντογκό, Γιακουμάκης.