20:46 04 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
0 10

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη πήρε πολύτιμο τρίποντο με 1-0 στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό με γκολ του Μπουζούκη, παίζοντας από το 59’ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κάτσε.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο Αγρίνιο να παίξουν με τον Παναιτωλικό για την 15η κι εξ αναβολής αγωνιστική της Super League, έχοντας μόλις μία νίκη στα πέντε τελευταία ματς και έχοντας να νικήσουν εκτός έδρας από τα μέσα Σεπτέμβρη. Εν τέλει, πήραν ένα παληκαρίσιο τρίποντο, όπως εξελίχτηκε το ματς, χάρη στο γκολ του Γιάννη Μπουζούκη από το 32’.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη έδειξε χαρακτήρα, καθώς στο 59’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Κάτσε, αλλά στα εναπομείναντα λεπτά κράτησε στην άμυνα και έφυγε με την πολυπόθητη νίκη που τον έφερε μόνο στην 5η θέση με 27 βαθμούς. Πάντως ο Παναθηναϊκός έχει δυο σερί εκτός έδρας ματς, με Λεβαδειακό και ΠΑΣ.

Όσον αφορά στον Παναιτωλικό διανύει περίοδο ντεφορμαρίσματος, όμως σήμερα στάθηκε καλά, αλλά του έλλειψαν οι φάσεις.

O Παναθηναϊκός χωρίς να είναι καλύτερος από τους Αγρινιώτες κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος 1-0 χάρη στο γκολ του Μπουζούκη στο 32’. Οι πράσινοι είχαν την κατοχή στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, με τον Παναιτωλικό σε θέση άμυνας, πλην όμως φάσεις δεν είδαμε.

Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 28’ για τους Αγρινιώτες. Ο Μαλής έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με τον Διούδη να αποκρούει εντυπωσιακά. Μετά είχαμε το ωραίο σε δημιουργία γκολ του Τριφυλλιού, με δημιουργό τον Μακέντα από αριστερά. Ως το τέλος δεν είχαμε τίποτα άλλο αξιόλογο, με το ημίχρονο να λήγει 0-1.

Στο 48’ δεν μέτρησε ορθά το γκολ του Γιόχανσον (ήταν οφσάιντ), όμως τα δύσκολα για τον Παναθηναϊκό ήρθαν στο 59’. Ο Κάτσε έκανε ένα μαρκάρισμα στον Μάζουρεκ και αποβλήθηκε, καθώς αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Ο Δώνης λίγο μετά έβγαλε τον Μακέντα και ενίσχυσε το κέντρο του με τον γιο του Χρήστο, ενώ στο 75’ άλλαξε την επίθεση βάζοντας τον Καμπετσή αντί του Χατζηγιοβάνη. Ο Παναιτωλικός απείλησε στο 78’ με την προβολή του Γουίλιαν, ενώ μετά είχαμε διακοπή, καθώς πετάχτηκε καπνογόνο από την πλευρά των οπαδών του Τριφυλλιού.

Μπόλικο σασπένς είχε το τελείωμα του ματς, με τους Αγρινιώτες να πιέζουν και τον Παναθηναϊκό να αντέχει με 10, ενώ στο 86’ ο Καμπετσής απέτυχε με σκαφτό σουτ να νικήσει τον Κυριακίδη. Ως το 90+5' δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την πολυπόθητη νίκη.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης (71’ Λιάβας), Μαλής, Άργκους, Αμαράλ, Ντίας, Λουσέρο, Μανά (64’ Γκούγκα), Μάζουρεκ, Γουίλιαν, Μπαϊροβιτς (82’ Τσιγγάρας).

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Κάτσε, Ινσούα, Μπουζούκης (89’ Παντελάκης), Χατζηγιοβάνης (75’ Καμπετσής), Μακέντα (65’ Δώνης).