Προμηθέας Περιστέρι

Basketball CL: Παράταση στο όνειρο για Προμηθέα (Βίντεο)

© Φωτογραφία : Facebook/Promitheas Patras BC
0 0 0

H ομάδα της Πάτρας έχασε στην έδρα της από τη Νεπτούνας Κλαϊπέντα με 69-82, όμως οι ελπίδες για πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης παραμένουν ζωντανές.

H ομάδα του Μάκη Γιατρά μετά την ήττα από τους Λιθουανούς απώλεσε την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρωτιά στον όμιλο του Basketball Champions League στην τελευταία αγωνιστική και πλέον θα πάει την επόμενη εβδομάδα στην Μπολόνια για να παίξει κόντρα στη Βίρτους με στόχο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Από τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Ρίον Μπράουν με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ, με τους Χολ (13π.) και Κασελάκη (13π.) να τον ακολουθούν.

Οι γηπεδούχοι είχαν πολλά προβλήματα στην άμυνα, έκαναν 18 λάθη στο παιχνίδι και βρέθηκαν να κυνηγούν από τα πρώτα λεπτά διψήφιες διαφορές. Στο τέταρτο δεκάλεπτο προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, μείωσαν μέχρι και τους 8 πόντους, αλλά δεν κατάφεραν να περιορίσουν τον Γκαΐλιους που τελείωσε το ματς με 19π. και 4/4 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 39-48, 50-60, 69-82.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 17 (4/10 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γερομιχαλός 2, Χολ 13 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κασελάκης 13 (1), Λίποβι 6 (2), Έλις 4, Γκίκας 2, Κατσίβελης 4, Μέγιερ 2, Παρκς 1, Σαλούστρος 2, Τσαϊρέλης 5.

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Γκραντ 13 (12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα), Κισιέλιους 4, Ολισεβίτσιους 10 (2), Σλαβίνσκας 2, Γουίβερ 15 (1), Μπελιάουσκας 3 (1), Ντελινινκάιτις, Γκαΐλιους 19 (3/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκάλντικας 6, Μασιούλις 3, Γουίλιαμς 7 (2/11 σουτ).