ΠΑΟΚ μπάσκετ

ΠΑΟΚ: Πανηγυρική νίκη – πρόκριση στους «16» του Basketball CL (Βίντεο)

© Φωτογραφία: Facebook/PAOK BC / ΚΑΕ ΠAOK
0 0 0

O Δικέφαλος επικράτησε εύκολα με 84-64 της ελβετικής Φριμπούργκ εκτός έδρας και σφράγισε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής πέρασε εύκολα το εμπόδιο της ελβετικής Φριμπούργκ με 84-64 και με τη νίκη αυτή εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League.

Την επόμενη και τελευταία αγωνιστική, ο Δικεφαλός φιλοξενεί την Ιμπεροστάρ Τενερίφε και θέλει νίκη για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στον όμιλο.

Ο ΠΑΟΚ είχε τα ηνία του ματς από την αρχή, έφτασε σε διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο 12-22), ενώ αργότερα την πήγε και στο +14 (17-31). Το ημίχρονο έληξε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με επτά (34-41).

Η Φριμπούργκ στο δεύτερο μέρος προσπάθησε για την ανατροπή, μείωσε στους τρεις  (38-41), αλλά ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και πήγε τη διαφορά πάλι σε διψήφιο (51-62) στο τρίτο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο, οι Ελβετοί δεν είχαν δυνάμεις, η διαφορά έφτασε κι τους 25 (55-80) με το ματς να λήγει 64-84.

MVP του Δικεφάλου ήταν ο Φίλιπ Γκος με 16 πόντους και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα:  12-22, 34-41, 51-62, 64-84.

ΦΡΙΜΠΟΥΡΓΚ: Τζάουνιν 4, Τζούρκοβιτς 2 2, Ν. Τζούρκοβιτς 14 (2), Μαντιμπά 3 (1), Τζάστιν Ρόμπερσον 2, Γκράβετ, Μλαντιάν 14 (2), Τίμπερλεϊκ, Τουρέ 12 (7 ριμπάουντ), Γουάτς 3 (1), Γουίλιαμασον 10.

ΠΑΟΚ: Γκαρετ 7 (7 ριμπάουντ), Χάτσερ 5 (1), Κόνιαρης 9 (3), Σχίζας, Τέπιτς 3, Χρυσικόπουλος 12 (5 ριμπάουντ), Γκος 6 (3), Τζέφεσον 7 (4 ριμπάοηντ), Τζόουνς 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 6 6, Τσόχαλς, Ζάρας 11 (3).