Στέφανος Τσιτσιπάς 2019

Τένις: Ακάθεκτος ο Τσιτσιπάς στη Σόφια (Βίντεο)

© Φωτογραφία : AP Photo/Trevor Collens
0 0 0

Ο Έλληνας τενίστας προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά, επικρατώντας με 2-0 του Γερμανού Γιαν Λέναρντ Στρουφ, χωρίς να έχει ακόμα χάσει σετ. Την Παρασκευή με Μονφίς.

Ο 20χρονος πρωταθλητής μας στο τένις συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του στο τουρνουά της Σόφια, καθώς προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 7-6(5), 6-4 του Γερμανού, Γιάν Λέναρντ Στρουφ, ενώ στην Arena Armeec της βουλγαρικής πρωτεύουσας βρέθηκαν πολλοί Έλληνες φίλαθλοι.

Την Παρασκευή (8/2) θα παίξει για μια θέση στα ημιτελικά απέναντι στον Γκαέλ Μονφίς.

Σύμφωνα με το ΑΠΕ – ΜΠΕ, στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 3-0 και είχε δυο δικά του σερβίς, όμως ο Στρουφ ισοφάρισε σε 4-4. Στη συνέχεια, όμως, υπέπεσε σε δύο συνεχή λάθη και έδωσε στον αντίπαλό του 2 σετ πόιντ, με τον Τσιτσιπά να εκμεταλλεύεται τη δεύτερη ευκαιρία και να κάνει το 1-0.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης το μοτίβο άλλαξε. Ο Έλληνας πρωταθλητής πίεσε πολύ τον αντίπαλό του, τον ανάγκασε να υποπέσει σε λάθη και κράτησε εύκολα το σερβίς του, κάνοντας μπρέικ στο 2-2. Αυτό ήταν αρκετό, όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια, για να του δώσει τη νίκη. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς έχασε μόνο 8 πόντους στο σερβίς του, με τον Στρουφ να μετρά μόλις ένα μπρέικ πόιντ.