Ο πρωταθλητής του καράτε, Στέφανος Ξένος

Καράτε: Πρωταθλητής Ευρώπης U21 ο Στέφανος Ξένος

© Φωτογραφία: Facebook/Stefanos Xenos
120

Ο Έλληνας πρωταθλητής ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Άαλμποργκ στην κατηγορία Kumite U21. Χάλκινο μετάλλιο για τον Δημήτρη Ρήγα στο ρεπεσάζ.

Άλλη μια επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καράτε, μετά το χάλκινο μετάλλιο της Νικολέτας Ζερβού.

Ο Στέφανος Ξένος, όπως μας πληροφορεί το ΑΠΕ, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο για δεύτερη φορά στην καριέρα του στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Άαλμποργκ.

Ο αθλητής του Αθλητικού Συλλόγου Οδυσσέας, κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία —60κ. Kumite U21, επικρατώντας στον τελικό του Ισπανού Αλεχάντρο Ορτίς Φερνάντες.

Ο Ξένος, είχε φτάσει και πριν από δύο χρόνια στον τελικό της αντίστοιχης διοργάνωσης (Βουλγαρία), στα —61 κιλά, όμως είχε περιοριστεί στην δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο.

Το δεύτερο σημερινό (11/2) μετάλλιο ήρθε δια χειρός Δημήτρη Ρήγα. Ο αθλητής του Αθλητικού Συλλόγου Οδυσσέας κατέκτησε την τρίτη θέση στην κατηγορία —75κ. Kumite U21 επικρατώντας στον τελικό των ρεπεσάζ του Ολλανδού Λούσε.