Ο Ραχίμ Στέρλινγκ στο ντέρμπι Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι

Ποιο ντέρμπι; Η Σίτι ξεφτίλισε την Τσέλσι με 6-0

© Φωτογραφία : AP Photo/Jon Super
1 0 0

Oι πρωταθλητές Αγγλίας διέσυραν τους «μπλε», επικρατώντας με 6-0 στο «Etihad» με χατ-τρικ του Σέρχιο Αγουέρο και ισοβαθμούν στην κορυφή της βαθμολογίας με τη Λίβερπουλ.

Όταν σε ένα ματς, το σκορ είναι 4-0 στο 25’, τα λόγια και τα γραπτά είναι περιττά. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έπαιξε φανταστικό ποδόσφαιρο στο πρώτο μισάωρο και «φιλοδώρησε» την Τσέλσι με τέσσερα γκολ. Χατ-τρικ ο Σέρχιο Αγουέρο στο 6-0.

Με τη νίκη αυτή, η Σίτι ισοβαθμεί με 65β. με τη Λίβερπουλ, όμως είναι πρώτη στη βαθμολογία, καθώς έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων (+10).

Οι «σίτιζενς» ήταν καταιγιστικοί, ιδιαίτερα στο πρώτο 25λεπτο, οπότε προηγήθηκαν 4-0 (!) με δύο γκολ του Αγουέρο, ένα του Στέρλινγκ κι ένα του Γκιντογάν, όπως μας πληροφορεί το ΑΠΕ.
Αν και προσωρινά «κατέβασαν στροφές», οι πρωταθλητές πάτησαν ξανά γκάζι στο β΄ ημίχρονο και πέτυχαν άλλα δύο γκολ, με πέναλτι του Αγουέρο (δεύτερο χατ-τρικ στα τελευταία τρία ματς) και σουτ του Στέρλινγκ.
Η ήττα ρίχνει την Τσέλσι στην έκτη θέση και φέρνει τέταρτη πλέον τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία κατάφερε μετά την αλλαγή προπονητή να καλύψει διαφορά έντεκα βαθμών από την προνομιούχο τετράδα.