Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν στο ματς με τον Ολυμπιακό

Νίκη τίτλου του ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού

© Φωτογραφία: Facebbok/PAOK FC / ΠΑΕ ΠΑΟΚ
Δημήτρης Χατζής
230

Ο Δικέφαλος με γκολ των Βιεϊρίνια, Μπίσεσβαρ και Άκπομ επικράτησε με 3-1 των «ερυθρολεύκων» στην κατάμεστη Τούμπα και αποσπάστηκε 9 βαθμούς από τους αντιπάλους τους.

Ντέρμπι για έναν ρόλο είχαμε απόψε στην Τούμπα ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και στον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League.

O Δικέφαλος νίκησε δίκαια 3-1 με δύο γκολ από τους Αντελίνο Βιεϊρίνια και Ντιέγκο Μπίσεσβαρ στο πρώτο 20λεπτο (ο Σάκχοφ είχε δοκάρι στο 29’) κι ένα από τον Άκπομ προς το τέλος, τον Ολυμπιακό που απλά μείωσε με τον Ποντένσε. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έχει πλέον διαφορά εννιά βαθμών (54 με 45) από τον δεύτερο Ολυμπιακό και φυσικά είναι το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Αγωνιστικά, ο ΠΑΟΚ χτύπησε στα ανασταλτικά κενά του Ολυμπιακού σε κέντρο και άκρα, καθώς ο Νάτχο ήταν πολύ κακός, ενώ οι Ζαμπά και Ελ Καντουρί στο πρώτο μέρος νίκησαν κατά κράτος τα αντίπαλα μπακ. Μετά το 2-0 οι γηπεδούχοι έκαναν παιχνίδι αναμονής, περιμένοντας τους αντιπάλους τους που δεν απείλησαν ουσιαστικά, πλην ελάχιστων φάσεων (στο γκολ του Ποντένσε είχαν κριθεί τα πάντα), πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ.

Ο Ισπανός διαιτητής Χιλ Μανθάνο ελέγχεται για τη φάση του 50’, όπου θα μπορούσε να δείξει δεύτερη κίτρινη στον Σάκχοφ. Οι του ΠΑΟΚ διαμαρτύρονται για ένα κράτημα του Σισέ στον Ολιβέιρα στο 78’.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με 4-2-3-1 και τους Βιεϊρίνια, Κρέσπο, Βαρέλα και Μάτος, από αριστερά προς τα δεξιά στην άμυνα, μπροστά από τον Πασχαλάκη. Μαουρίτσιο και Σάκχοφ τα αμυντικά χαφ, ο Μπίσεσβαρ οργανωτής και στην κορυφή ο Άκπομ, με τους Ελ Καντουρί και Ζαμπά στις πτέρυγες.

Από την πλευρά του ο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό επίσης σε 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ο Σα, στην άμυνα οι Κούτρης (αριστερά), Βούκοβιτς, Σισέ και Τοροσίδης (δεξιά). Οι Γκιλιέρμε, Νάτχο στα χαφ, 10άρι ο Φορτούνης, στα άκρα οι Χριστοδουλόπουλος (δεξιά) και Ποντένσε και κορυφή ο Γκερέρο.

Φανταστικό ξεκίνημα ο ΠΑΟΚ

Δυνατά μπήκαν οι παίκτες των δύο ομάδων στο «καμίνι» της Τούμπας, με τον Χριστοδουλόπουλο στο 2’ να απειλεί με μακρινό σουτ. Το γήπεδο όμως σηκώθηκε στο πόδι στο επόμενο λεπτό. Τρομερό δεξί σουτ του Βιεϊρίνια έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Νάτχο, πήρε λίγο ύψος και κατέληξε στην αριστερή γωνία του Σα για το 1-0.

Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να ανεβάσει στροφές και να κερδίσει μέτρα προς την εστία του Πασχαλάκη και τον ΠΑΟΚ να περιμένει πλέον. Στο 17’ ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για γκολ με τον Ελ Καντουρί, που πλάσαρε άστροχα από καλή θέση, αλλά δύο λεπτά μετά έγινε το 2-0. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ανοργάνωτη την άμυνα των «ερυθρόλευκων», καθώς ο Ζαμπά έβγαλε ανενόχλητος τη σέντρα από τα δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι ο Μάτος έκανε κεφαλιά πάσα και ο Μπίσεσβαρ απλά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα πάνω στη γραμμή, κάνοντας το 2-0 για τον ΠΑΟΚ.

O Ολυμπιακός είχε μεγάλο πρόβλημα στο τρανζίσιον, κυρίως γιατί οι ακραίοι επιθετικοί (που άλλαξαν και πλευρές μετά το 20’) Λάζαρος και Ποντένσε δεν γύριζαν να καλύψουν και έτσι μπήκαν τα γκολ, ενώ και ο Νάτχο ήταν «μαύρη τρύπα» ανασταλτικά.

Στο 23’ πάλι ο Χριστοδουλόπουλος είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ, αλλά στο 29’ ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι. Ο Σάκχοφ έκανε το σουτ με το δεξί λίγο έξω από το ημικύκλιο της περιοχής και η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι του Σα. Λίγο μετά, στο 34’ ο Γκιλιέρμε έκανε λάθος, ο Άκπομ πήρε τη μπάλα, έδωσε δεξιά στον Ζαμπά, εκείνος έστρωσε στον Μπίσεσβαρ, πλάσαρε με το δεξί, αλλά ο Σα απέκρουσε και στη συνέχεια ο Σισέ απομάκρυνε. Οι «ερυθρόλευκοι», που είχαν την κατοχή (57%), είχαν να αντιπαραθέσουν μια κεφαλιά του Γκερέρο στο 37’.  Έτσι έληξε το πρώτο μέρος, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται δικαιότατα στο σκορ (5 τελικές, με δυο γκολ και δοκάρι) απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που πελαγοδρομούσε αμυντικά.

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε

Ο Μαρτίνς προσπάθησε να διορθώσει τις «ανορθογραφίες» του πρώτου μέρους, περνώντας Ντίας και Καμαρά αντί των Χριστοδουλόπουλου και Νάτχο. Ο νεοεισελθών Πορτογάλος στο 48’ δεν πρόλαβε το ωραίο γύρισμα του Φορτούνη, ενώ δυο λεπτά οι του Ολυμπιακού ζήτησαν δεύτερη κίτρινη για τον Σάκχοφ σε μαρκάρισμα στον Καμαρά.

Η εικόνα του αγώνα πάντως δεν ήταν το ίδιο καλή με το πρώτο ημίχρονο, καθώς κυριαρχούσε η νευρικότητα και τα πολλά λάθη. Ο Λουτσέσκου στο μεταξύ για να μη ρισκάρει τη δεύτερη κίτρινη του Σάκχοφ, πέρασε στο 53’ τη θέση του τον Ολιβέιρα.

O ΠΑΟΚ από ένα σημείο και μετά έκανε παιχνίδι διαχείρισης, ενώ στο 63’ ο Ελ Καντουρί σπατάλησε με κακό κοντρόλ μια ευκαιρία, με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται να δημιουργήσει. To γκολ πάντως του Άκπομ στο 69’ ορθά δεν μέτρησε ως οφσάιντ.

Ο Φορτούνης τραυματίστηκε στον αστράγαλο κι έγινε αναγκαστικά αλλαγή από τον Χασάν στο 76’, με τον Αιγύπτιο να απειλεί στο 81’. Αντί να γίνει το 2-1, έγινε το 3-0 στο επόμενο λεπτό. Ο Άγγλος επιθετικός έκλεψε τη μπάλα από τον Σισέ, βρέθηκε απέναντι από τον Σα και πλάσαρε υπέροχα με το δεξί τον Πορτογάλο γκολκίπερ. Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει με κοντινό πλασέ του Ποντένσε στο 87’ για το τελικό 3-1.

Οι συνθέσεις:
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια (80' Γιαννούλης), Κρέσπο, Βαρέλα, Μαουρίσιο, Σάκχοφ (52' Ολιβέιρα), Μπίσεσβαρ (84' Πέλκας), Ελ Καντουρί, Ζαμπά, Άκπομ.
Ολυμπιακός: Σα, Τοροσίδης, Βούκοβιτς, Σισέ, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Νάτχο (46' Καμαρά), Χριστοδουλόπουλος (46' Ζιλ Ντίας), Ποντένσε, Φορτούνης, Γκερέρο.