Ο Νικ Καλάθης στο ματς Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό

Οριστικό: Ο Παναθηναϊκός στον τελικό Κυπέλλου μπάσκετ

© Φωτογραφία : Twitter/Panathinaikos BC
0 0 0

Οι «πράσινοι» προκρίθηκαν στον κυριακάτικο τελικό Κυπέλλου κόντρα στον ΠΑΟΚ, αφού ο Ολυμπιακός αποχώρησε και οι διαιτητές κατακύρωσαν το ματς υπέρ των γηπεδούχων.

Στον επεισοδιακό ημιτελικό του Κυπέλλου στο ΟΑΚΑ, που έμελλε να διαρκέσει μόλις ένα ημίχρονο (40-25 υπέρ των γηπεδούχων), καθώς ο Ολυμπιακός αποχώρησε, η πρόκριση πήγε στον Παναθηναϊκό.

Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα του ματς πως περίμεναν για 15 λεπτά να βγει στον αγωνιστικό χώρο ο Ολυμπιακός και κατόπιν κατακύρωσαν το ματς υπέρ των γηπεδούχων.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με το ΑΠΕ, οι διαιτητές Αναστόπουλος, Μάνος και Παναγιώτου έγραψαν στο φύλλο αγώνα, μετά την αποχώρηση της ΚΑΕ Ολυμπιακός, στο ημίχρονο. «Πριν από την έναρξη του αγώνα, οπαδοί της Α  ομάδας (Παναθηναϊκός) άναψαν πυρσούς, οι οποίοι παρήγαγαν λάμψη και καπνούς. Ο αγώνας διεκόπη οριστικά σε βάρος της Β ομάδας (Ολυμπιακού) διότι δεν εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη του β΄ μέρους. Χορηγήθηκε προθεσμία 15 λεπτών, μετά το πέρας της οποίας έκλεισε οριστικά το φύλλο αγώνα». Όπως αναφέρεται στο φύλλο αγώνα: «Ακολουθεί έκθεση των διαιτητών».

Για την ιστορία, στον αγώνα που παίχτηκε στο πρώτο μέρος, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και σημείωσε τους 18 από τους 23 πόντους από τη ρακέτα στο πρώτο δεκάλεπτο (Τόμας 8π., Παπαπέτρου 6π., Γκιστ 2π., Βουγιούκας 2π.), γράφοντας στο 8΄ το 20-8. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά τα διαδοχικά λάθη δεν τους επέτρεψαν κάτι καλύτερο από το 23-12 της πρώτης περιόδου.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ξέφυγαν αρχικά με 30-16 στο 15΄, 35-20 στο 17΄ και 38-22 στο 19΄, μετά από τρίποντο του Λάνγκφορντ, για να εκτοξεύσει τη διαφορά ο Καλάθης στα 38΄΄ στο +18 (40-22). Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός στον υπολειπόμενο χρόνο μέχρι το ημίχρονο ήταν να μειώσει σε 40-25, με δύσκολο τρίποντο του αρχηγού του, Βασίλη Σπανούλη, κι ενώ η διαφορά είχε φτάσει και τους 18.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 10, Λάνγκφορντ 4 (1), Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 7, Γκιστ 6, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ 2, Καλάθης 9 (1), Μήτογλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Ουέμπερ 5 (1), Ουίλιαμς-Γκος 2, Σπανούλης 5 (1), Τίμα, Μιλουτίνοβ 4, Στρέλνιεκς, Βεζένκοφ, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 3 (1), Μπόγρης, ΛεΝτέι 4.